Home / Aktualności / Kontroler do gier od Valve

Kontroler do gier od Valve

Kontroler do gier Valve SteamNiezaprzeczalnie jedną z najbardziej zaskakujących wiadomości minionego tygodnia była informacja o planach Valve odnośnie kontrolera do gier. Ten niezwykle wyglądający i nietypowy kontroler posiada oprócz wysokiej rozdzielczości ekranu dotykowego dwa trackpady, którymi można także wykonywać kliknięcia.

Co więcej trackpady te mogą otrzymywać wibracje a także precyzyjną kontrolę dla  częstotliwości, amplitudy oraz kierunku ruchów. Jest to w zasadzie pierwsze odejście od tradycyjnych kierunkowych przycisków.

Kontroler ten jest trzecią częścią łamigłówki Steam zaraz po Steam OS (system operacyjny zaprojektowany dla dużego formatu takiego jak telewizory) oraz Steam machines (przykładem czego może być projektowana konsola SteamBox), wydającej się niczym innym jak chęcią stworzenia całego ekosystemu konsoli do gier. Kontroler Steam posiada poza tym 16 przycisków, z czego dwa umieszczone są  z tyłu.

Centralną część pada zajmuje wspomniany ekran wysokiej rozdzielczości wspierający zarówno gesty jak i kliki. Umożliwia to takie czynności jak przewijanie stron z wyświetlaną pomocą, menu czy innych informacji na nim się pojawiających. Aby nie odwracać uwagi gracza tymi informacjami, pojawiać się one mają także na ekranie monitora czy telewizora.

Sam producent Steam zapowiedział możliwość ingerencji deweloperów zarówno w stronę oprogramowania jak i sprzętu nie ograniczając praw do rozwijania funkcjonalności kontrolera do siebie. Dzięki temu zapewne ma nadzieję na zwiększenie jego funkcjonalności a tym samym na sukces całej platformy do gier. API kontrolera będzie bezpłatne zaraz po udostępnieniu Steam Machines w wersji beta, które ma nastąpić jeszcze w tym roku.

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.