Home / Aktualności / Kolejne wzrosty cen płyt głównych i kart graficznych nieuniknione

Kolejne wzrosty cen płyt głównych i kart graficznych nieuniknione

Dzień bez problemów to dzień stracony (taki sarkastyczny żart informatyka). Dotyczy on poniekąd  kolejnego raportu o potencjalnych problemach z płytami głównymi i kartami graficznymi a konkretnie ich dostępności i cenie.

Obecnie w globalnym łańcuchu dostaw elektroniki nadal brakuje wystarczającej podaży półprzewodników i niektórych innych komponentów elektronicznych, które nie są w stanie zaspokoić popytu. Odnotowano niedobór miedzi i laminatów pokrytych miedzią (CCL), wykorzystywanych jako płyta bazowa do produkcji płytek obwodów drukowanych (PCB), które zasilają każdy obecnie dostępny produkt elektroniczny. Według DigiTimes, koszty folii miedzianych używanych do produkcji wspomnianych CCL rosną, wywierając znaczną presję na producentów płyt głównych i GPU, aby podnieśli ceny.

Ponieważ materiały używane do tworzenia płyt głównych i procesorów graficznych mają rosnące koszty, zwykle skutkuje to dwoma rodzajami działań podejmowanych przez producenta: wzrostem ceny lub zmniejszeniem marży produktu. Ceny miedzi wzrosły o 35% od czwartego kwartału 2020 r., więc wzrost cen jest nieunikniony.

Biorąc pod uwagę wzrost sugerowanej ceny detalicznej, reprezentujący powszechny trend w branży komputerowej w minionym okresie, może to bardzo łatwo przełożyć się na zwiększenie przez producentów struktury cenowej. Oznacza to, że jako konsumenci moglibyśmy zaobserwować wyższe ceny płyt głównych i kart graficznych, zwłaszcza modeli z płytkami PCB wykonanymi z dużej ilości warstw miedzi.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.