Home / Aktualności / Kolejne pogorszenie w dostępnościach procesorów Intela w drugim kwartale tego roku

Kolejne pogorszenie w dostępnościach procesorów Intela w drugim kwartale tego roku

Jak niektórzy z was wiedzą, wysokie ceny procesorów Intela nie są podyktowane jedynie ich wydajnością ale również dostępnością. Według tajwańskiego serwisu branżowego DigiTimes, dostawy procesorów Intela pogorszą się w drugim kwartale 2019 r. W raporcie opartym na badaniach, obejmującym nie tylko kanał DIY, ale także kanał OEM skupiający się na urządzeniach mobilnych, DigiTimes odnotowuje, że zmierza on w drugim kwartale do wzrostu popytu na podstawowe urządzenia przenośne, takie jak Chromebooki oparte na podstawowych procesorach Intela czy laptopy z procesorami Core i3, które stanowią największą grupę demograficzną konsumentów komputerów PC na rynku.

Istotną przesłanką tego raportu jest luka podażowa czyli procentowa różnica między popytem a podażą. Pozytywna luka podażowa wskazuje na popyt przewyższający podaż i niedobory. Wiodący producenci komputerów przenośnych tacy jak HP, Dell i Lenovo zgłosili braki w dostawach na poziomie 5% w trzecim kwartale 2016 r., co znacznie wpłynęło na ich wyniki finansowe. Firmy przeszły przez czwarty kwartał z 4-5% spadkami w sprzedaży.

W kolejnych informacjach od DigiTimes dowiadujemy się, że nawet Apple nie oparło się niedoborom procesorów „Amber Lake”. „W pierwszym kwartale 2019 r. Procesory Core i5 z architekturą Coffee Lake mają obecnie najgorszy niedobór podaży. Część popytu na procesory Atom  Intela przeniosła się w kierunku AMD, podczas gdy niektórzy zdecydowali się na procesory Core i3, „czytamy w raporcie. Udział rynkowy AMD wśród producentów OEM wzrósł z 9,8% w Q1-2018 do 15,8% w Q1-2019 a więc dosyć znacznie. Jeśli AMD będzie w dalszym ciągu cisnęło amerykańskiego producenta lub przynajmniej nie dawało się wyrzucić z runku procesorów, nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja pod koniec tego roku. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.