Home / Komputery Stacjonarne / Karty graficzne / Kolejne informacje na temat kart AMD Polaris

Kolejne informacje na temat kart AMD Polaris

karty z ukladem Polaris

Polaris, nadchodzący układ AMD mający konkurować z GP100 od Nvidii, przygotowywany jest  z dużą starannością ale i pośpiechem aby nie zostać w tyle zarówno pod względem wydajności, zużycia energii i daty premiery.

Jeden ze wspominanych układów „Ellesmere” oraz karty na nim bazujące będą najprawdopodobniej oferowały 32 a nie jak się to wcześniej podejrzewało 40 CU. Przy założeniu, że każdy z nich zapewni 64 procesory strumieniujące (SP), uzyskamy ich do dyspozycji 2048. To z kolei przełoży się na wydajność 5,5 TFLOP/s dla pojedynczej precyzji.

Jeśli założymy, że FirePro W9100 – karty bazujące na układach „Hawaii”/”Grenada” zapewniały swoim użytkownikom 5,2 TFLOP/s, oraz 2816 SP (Procesory strumieniujące to i tak Polaris będzie szybszy niż większość podobnych kart na rynku.

Nowe karty wykorzystujące układy Polaris będą także bardziej energooszczędne, pobierając jedynie 150W a nie 250W, dzięki czemu z kart może zniknąć 8 pinowe gniazdo zasilania dodatkowego.

Polarisy wykorzystywać też mają 8 GB VRAM i 256-bitową szynę pamięci GDDR5/GDDR5X oferując przy tym jej przepustowość na poziomie 7 Gbps. Jeśli wierzyć wyciekom informacji, AMD ma również zastosować kodeki wideo HVEC/H.265, a ponadto porty DisplayPort 1.3 i HDMI 2.0a.

Drugi, mniejszy z dwóch układów „Baffin” wykorzystujący 14 jednostek CU i 896 procesorów strumieniujących pojawić się ma jeszcze w tym roku. Ma on też być następcą „Tobago”, które można znaleźć m.in. w kartach Radeon R7 serii 360, choć ze wstępnych założeń wynika, że nowy Polaris może być wydajniejszy niż seria.

Wydajność w punkcie pojedynczej precyzji tego układu to „jedyne” 2,5 TFLOP/s. jednak bardziej istotne jest zużycie energii na poziomie 50W (TDP). Karty te mają posiadać także 4 GB pamięci GDDR5 oraz 128-bitową szynę.