Home / Aktualności / Kluczowe nowości aktualizacji jesiennej Windows 10 (Fall Creators Update)

Kluczowe nowości aktualizacji jesiennej Windows 10 (Fall Creators Update)

windows-10-fall-creators-update

Właśnie dziś rozpoczęło się udostępnianie przez Microsoft Jesiennej Aktualizacji Windows 10  znanej również pod nazwą Fall Creators Update, które potrwa przez jakiś czas ze względu na dużą liczbę urządzeń, które mogą z niej skorzystać. Jeśli wasz system spełnia poniższe wymagania, to korzystając z opcji automatycznej aktualizacji, tudzież ręcznej możecie zaktualizować wasz system.

  • Procesor 1GHz lub szybszy
  • 1GB pamieci RAM dla systemu 32-bit; 2GB RAM dla komputerów z 64-bitowego OS-a
  • 16GB miejsca na dysku dla komputerów z systemem 32-bit; 20GB w przypadku 64-bitowego OS-a
  • Karta graficzna obsługująca DirectX 9 lub nowszy oraz sterownik WDDM 1.0

Aby sprawdzić czy nasz komputer jest gotowy na automatyczną aktualizację Windows 10 należy wejść w Ustawienia > Aktualizacje i bezpieczeństwo > Windows Update oraz kliknąć Sprawdź aktualizacje. PO tym nasza maszyna powinna skomunikować się z serwerami Microsoftu, pobrać Jesienną Aktualizację i zrestartować. Jeśli tak by się nie stało nie trzeba panikować i spróbować wymusić aktualizację ręcznie. Aby to zrobić, należy udać się pod ten adres Microsoft Software Download i korzystając z Windows 10 Update Assistant zainicjować pobieranie. 

Aktualizacja jesienna Windows 10

Windows 10 Fall Creators Update choć tak głośno zapowiadana wnosi więcej dla samego Microsoftu niż dla użytkownika. No chyba, ze jesteście użytkownikami tabletów z rysikiem i tworzycie często PDF-y. Tu właśnie z pomocą przychodzi owa aktualizacja. Podobna sprawa jest z odręcznym pisaniem w pakiecie Office, w którym za pomocą cyfrowego pióra można robić notatki na dokumentach, przekreślać słowa, by je usuwać, zakreślać tekst, aby go zaznaczyć, lub dokładnie podświetlać fragmentu tekstu.

Tak samo średnio (przynajmniej na razie) funkcją jest przeglądarka treści Mixed Reality Viewer czyli mieszanej rzeczywistości, którą gigant z Redmond tak promuje. Niemniej jednak związana jest z tym mała niespodzianka. Do oglądania treści mieszanej rzeczywistości można ponoć użyć jakiejkolwiek kamery, którą uda nam się podłączyć do komputera. Oczywiście im lepsza tym bardziej realistyczny i płynny będzie obraz. Z kolei dla pełnych doznań z tym związanych należałoby kupić HoloLens ale to już inna bajka.

Wśród innych zmian warto nadmienić odświeżoną aplikację Zdjęć (Photos), która jest w stanie automatycznie stworzyć wideo prezentujące zlepek z naszych fotek. Użytkownicy do upiększenia swojej kompozycji będą mogli wykorzystać różnorakie przejścia, dodać podkład muzyczny a nawet animowane efekty 3D.

Dużą zmianą, aczkolwiek ponownie nie dla wszystkich będzie narzędzie do broadcastingu Mixer. Jest ono znane użytkownikom Xbox One, z uwagi na fakt, że zagościło tam już jakiś czas temu i zastąpiło inne podobne narzędzie (pamiętacie jakie?). Dzięki temu nie będziemy musieli posiadać specjalistycznego oprogramowania (np. ShadowPlay NVIDII) aby móc dzielić się swoją rozgrywką z innymi. Oczywiście można też skorzystać z Game Mode aby nasz broadcasting był jeszcze ładniejszy (system optymalizowany jest pod gry dzięki czemu jego zasoby są lepiej przydzielone).

Jeśli lubujecie się w rysunkach 3D i tworzeniu trójwymiarowych obiektów to spodoba wam się Paint 3D.

Jeśli lubujecie się w rysunkach 3D i tworzeniu trójwymiarowych obiektów to spodoba wam się Paint 3D.

Przeglądanie stron internetowych w Microsoft Edge jest jeszcze lepsze. Program oferuje nowe funkcje do porządkowania zakładek, czytania e-booków, ochrony bezpieczeństwa i obsługi Windows Ink, by przeglądanie stało się jeszcze przyjemniejsze. Ponadto aby zrobić więcej miejsca w menu Start, będzie można grupować kafelki aplikacji w foldery, przeciągając je na siebie.

Dla zasypiających przy systemie Windows 10 użytkowników przygotowano Wyświetlanie Nocne, w którym system Windows będzie teraz wyświetlał cieplejsze kolory, aby dać odpoczynek oczom i ułatwić zasypianie. 

Aplikacja Filmy i TV ma teraz zapisane fabryczne filmy 360 stopni, w których możesz obracać kamerą za pomocą myszki przez cały czas trwania filmu. Można też oglądać zwiastuny filmów, wyświetlać rekomendacje na podstawie wcześniej oglądanych materiałów, a także przeglądać i kupować nowe filmy i seriale bezpośrednio w aplikacji.

I to w zasadzie wszystkie najciekawsze funkcje nowej jesiennej aktualizacji. Są jeszcze inne mniejsze oraz oczywiście poprawione błędy, ale nie będziemy was nimi zanudzać. Jak przy każdej aktualizacji dla większego bezpieczeństwa zaleca się sporządzenie backupu.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.