Home / Oprogramowanie / Kaspersky Security Scan -darmowy skaner szkodliwego oprogramowania

Kaspersky Security Scan -darmowy skaner szkodliwego oprogramowania

Kaspersky Lab prezentuje nową wersję Kaspersky Security Scan, darmowego rozwiązania przeznaczonego dla komputerów działających pod kontrolą systemu Windows. Teraz skaner ten nie tylko wykrywa szkodliwe oprogramowanie oraz nieprawidłowe ustawienia systemu operacyjnego, które sprawiają, że maszyna jest podatna na ataki, ale również oferuje użytkownikom porady dotyczące rozwiązywania wszelkich zidentyfikowanych problemów.

Kaspersky Security Scan umożliwia szybkie przeskanowanie komputera w poszukiwaniu cyberzagrożeń. Skaner działa nawet wtedy, gdy na komputerze zainstalowane jest rozwiązanie bezpieczeństwa innego producenta.

Jednak według danych Kaspersky Lab 19% urządzeń, na których zainstalowano to rozwiązanie w pierwszym kwartale 2015 r., nie było chronionych – tzn. nie zainstalowano na nich żadnego rozwiązania antywirusowego lub aktualne rozwiązanie było wyłączone.

Nie dziwi zatem, że w okresie tym skaner wykrył szkodliwe oprogramowanie na prawie jednej piątej (18%) urządzeń. Ponadto na 40% komputerów zidentyfikowano niebezpieczne luki, takie jak zablokowane procesy systemowe, ukryte pliki itd. Te dane statystyczne wskazują, że obecnie wielu użytkowników potrzebuje dodatkowej ochrony.

Oprócz wykrywania zagrożeń na urządzeniu uaktualniony Kaspersky Security Scan oferuje również porady dotyczące wyeliminowania potencjalnych słabości systemu. Na przykład skaner może sugerować użytkownikom, aby zainstalowali wyspecjalizowane aplikacje w celu usunięcia infekcji, wskazać luki wymagające załatania lub pomóc w poprawnej konfiguracji systemu operacyjnego.

Pełne informacje dotyczące zalecanych ustawień znajdują się w oknie głównym skanera. Nowa wersja pozwala również użytkownikom zaplanować skanowanie antywirusowe, by było wykonywane automatycznie w zdefiniowanym czasie.

Nowy Kaspersky Security Scan jest dostępny w języku polskim i można go pobrać na stronie http://free.kaspersky.pl. Programiści z Kaspersky Lab ukryli także małą niespodziankę w aplikacji. Aby ją zobaczyć, wystarczy kliknąć emotikonę z uśmiechem w oknie głównym Kaspersky Security Scan.