Home / Aktualności / Kaspersky. Interesująca wypowiedź podczas CEBIT 2014

Kaspersky. Interesująca wypowiedź podczas CEBIT 2014

Kaspersky Eugene

Na trwających właśnie w Hanowerze targach CEBIT nie brakuje ciekawych rzeczy oraz tych, które zmienią oblicze najbliższej przyszłości. Wśród interesujących wydarzeń mających miejsce wczoraj można z pewnością zaliczyć wypowiedź Eugene Kasperskiego odnośnie bezpieczeństwa i zagrożeń spowodowanych cyber przestępcami.

Przedstawiający swoją futurystyczną wizję świata Kaspersky, nakreślił ważne dla niego znaczenie współpracy rządów na całym świecie podyktowane troską o zwalczanie przestępczości internetowej. Wielokrotnie w jego wypowiedzi znalazło się słowo „globalny” w odniesieniu do świata i współpracy jednostek rządowych zajmujących się cyber przestępstwami.

Także dużym oddźwiękiem odbiło się zdanie „Nie chcę żyć w podzielonym świecie, świecie który przypomina 19 wieczną rzeczywistość. Dzięki temu, że brak współpracy przy śledzeniu i zwalczaniu cyber przestępców, zagrożenie powrotu do 19 wieku jest bardzo możliwe”.

Także ciekawym pomysłem jaki Kaspersky podzielił się z publicznością był sposób zabezpieczenia firmowych sieci przed atakami typu Stuxnet. Nie wiemy czy sposób polegający na umieszczeniu systemu Windows pomiędzy dwoma urządzeniami korzystającymi z Linuxa jest skuteczny, to uważamy iż gra jest warta świeczki chociażby z uwagi na fakt iż takie zabezpieczenie nieco komplikuje sprawę dla atakującego. Wiąże się to zarówno z dwoma różnymi systemami i ich zabezpieczeniami ale także z większymi nakładami finansowymi ze strony przestępców.

Na zakończenie prezentacji, tłum zadał Kasperskiemu pytanie: „Kogo należy się bardziej bać, cyber przestępców czy NSA?”. W odpowiedzi uzyskano wymijającą odpowiedź mówiącą o paranoidalnym usposobieniu Kasperskiego jeśli chodzi o korzystanie z internetu i fakcie, że może być on przez kogoś obserwowany.