Home / Aktualności / Karty graficzne Nvidii RTX 4000 w 5nm? To tak samo jak konkurencja

Karty graficzne Nvidii RTX 4000 w 5nm? To tak samo jak konkurencja

Procesory graficzne z serii RTX 3000 są obecnie produkowane przy użyciu stosunkowo dojrzałego procesu technologicznego 8 nm firmy Samsung, więc przejście na 5 nm od TSMC jest ryzykowne, ponieważ take inne, konkurencyjne firmy będą go używać w swoich nadchodzących produktach. Apple obecnie produkuje swoje chipsety A14, M1 Pro i M1 Max w tym samym węźle, podczas gdy AMD planuje używać go w swoich procesorach Zen 4. Jednocześnie Bitmain zabezpieczył część mocy produkcyjnych TSMC w zakresie 5 nm dla sprzętu górniczego, które zostaną zaprezentowane w pierwszym kwartale 2022 r.

W związku z powyższym, karty graficzne Nvidii RTX 4000 mogą pojawić się już latem przyszłego roku, a możliwe jest również, że wcześniej zobaczymy odświeżenie serii RTX 3000. Następna generacja kart „zielonych” nosi wewnętrzny kryptonim Ada Lovelace, ale niewiele wiadomo o nowej architekturze i jej zaletach. Jedynym konsensusem wśród znawców branży wydaje się, że wzrost wydajności, który ma podwoić się w porównaniu z obecną generacją, podczas gdy zużycie energii będzie zaczynać się od ok. 400 W.

Krążą pogłoski, że Nvidia użyje procesu technologicznego TSMC 5 nm, który uważa się za znacznie droższy niż 7 nm, którego AMD używa w swoich procesorach graficznych z serii RX 6000. Nowy raport Digitimes wydaje się potwierdzać te oczekiwania, powołując się na źródła branżowe z łańcucha dostaw.

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.