Home / Aktualności / Karty graficzne GEFORCE GTX „Volta” otrzymają pamięci GDDR6

Karty graficzne GEFORCE GTX „Volta” otrzymają pamięci GDDR6

Przyszła generacja kart graficznych oparta o układy graficzne o kodowej nazwie Volta, a przynajmniej ich część oparta ma zostać na nowej generacji pamięci typu GDDR6. Sama ta informacja przyczyniła się już do aż 6-proc. wzrostu cen akcji SK Hynix, który ma być odpowiedzialny za dostarczanie kości pamięci dla partnerów giganta z Santa Clara.

Na obecną chwilę nie wiadomo, które wersje kart z układami Volta współpracować będą z modułami GDDR6, bowiem już w obecnej generacji kart graficznych tylko topowe modele dysponują modułami GDDR5X, zaś pozostałe współpracują ze starszymi i zarazem wolniejszymi pamięciami GDDR5.

Najnowszy wykaz pamięci typu GDDR6 w ofercie SK Hynix wskazuje na 8 Gb moduły (1 GB) o prędkościach i napięciach wynoszących odpowiednio 14 Gbps i 1,35V oraz 12 Gbps i 1,25V. Dla przypomnienia kości GDDR5X oferują wydajność na poziomie 11 Gbps.

Jeśli obecne informacje się potwierdzą i partner NVIDII posiada w swojej ofercie maksymalnie 8-Gb moduły GDDR6, to następca GP104 jakim ma być GV104 będzie mógł być wyposażony w maksymalnie 8 GB pamięci graficznej przy zastosowaniu 256-bitowej szyny danych. Zastosowanie 16 GB pamięci GDDR6 na kartach z układami GV104 byłoby bowiem zbyt kosztowne ze względu na skomplikowanie konstrukcji takich kart.

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.