Home / Aktualności / Karty GeForce GTX 1660 Ti próbą Nvidii w uzupełnieniu budżetowych kart graficznych

Karty GeForce GTX 1660 Ti próbą Nvidii w uzupełnieniu budżetowych kart graficznych

Z dostępnych informacji wynika, że technologia RTX nie dotrze do tzw. budżetowego segmentu kart graficznych czyli okolicy 1200 zł. Jest to powodem tego, że te procesory graficzne nie są wystarczająco szybkie, aby obsłużyć raytracing w czasie rzeczywistym, a dla NVIDII nie ma finansowego uzasadnienia dodawanie dodatkowych tranzystorów do rdzeni RT. Tu zabłysnąć ma GeForce GTX 1660 Ti

Jak się dowiedzieliśmy, „zieloni” opracowują zatem niższą klasę układów GPU z rodziny „Turinga” z serii TU11x, które będą napędzać nowe układy GeForce GTX, m.in układy GTX 1660 Ti i inne jednostki serii 1000. Owe układy mają oferować „Turing Shaders” będącymi w zasadzie rdzeniami CUDA mającymi IPC i zegary rywalizujące z obecnymi procesorami graficznymi „Turing”, lecz bez możliwości RayTracingu. Aby osłodzić życie kupującym, NVIDIA wyposaży te karty w pamięć GDDR6. Ważne jest to, że układy te nadal mogą mieć rdzenie tensor, które są potrzebne do przyspieszenia DLSS, funkcji bardzo istotnej dla tego segmentu rynku.

GeForce GTX 1660 Ti bez wątpienia będzie jednak wolniejszy od RTX 2060 i oprze się na nowej nazwie kodowej TU116. Zgodnie z raportem VideoCardz, wspomniany chip ma być wykonany w technologii 12 nm, zawierać 1536 rdzeni CUDA opartych na architekturze „Turing” i dokładnie taką samą konfigurację pamięci, jak RTX 2060, z 6 GB pamięci GDDR6 operującej przez 192-bitowy interfejs pamięci. Brak rdzeni RT i niższa liczba rdzeni CUDA mogą sprawić, że układ TU116 będzie znacznie mniejszym chipem niż TU106. Z pewnością będzie to kompromis, na który NVIDIA może sobie pozwolić rozważając sprzedaż kart w cenie poniżej 300 USD. GTX 1060 6 GB jest liderem Nvidii w tym segmencie, oprócz innych jednostek GTX z serii 10, takich jak GTX 1070, który okazjonalnie spada poniżej 300 dolarów. Ważne jest również to, że konkurencja w postaci AMD nie śpi i ostatnio udoskonaliła portfel swoich GPU w cenie poniżej 300 USD, wprowadzając Radeon RX 590, który przekonująco przewyższa wydajnością GTX 1060 6 GB.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.