Home / Aktualności / Karta graficzna karta graficzna Intel DG2 Intela z wydajnoscia na poziomie RTx 3070 / Radeon RX 6700 XT?

Karta graficzna karta graficzna Intel DG2 Intela z wydajnoscia na poziomie RTx 3070 / Radeon RX 6700 XT?

Choć Intel może i traci na rynku procesorów, nie oznacza to, że nie może namieszać w segmencie kart graficznych. Od wielu miesięcy słyszeliśmy o nadchodzących ukłdach Intel DG2, czyli dedykowanemu GPU. 

Najnowsze informacje pochodzące od leakera TUM_APISAK mówią o wydajności nadchodzącej karty graficznej Intel DG2, będącej częścią architektury Xe HPG (High Performance Gaming). Z nich dowiadujemy się również, że Intel pracuje nad okrojoną wersją swojej najlepszej oferty (która zawiera 4096 jednostek cieniowania rozmieszczonych w 512 EU) w postaci nowej jednostki SKU, która oferuje 448 EU i 3584 jednostki cieniujące działające na poziomie 1,8 GHz. To jest rzeczywisty układ, którego względna wydajność została podzielona.

Według leakera użytkownicy powinni oczekiwać wydajności karty Intel DG2 z  448 EU na poziomie układów NVIDIA RTX 3070 (5% niższa wydajność dla Intela) i AMD RX 6700 XT (8% niższa wydajność dla Intela).

Jeśli chodzi o wydajność pełnego układu z 512 EU, wygląda na to, że wydajność spadnie nieznacznie poniżej tej oferowanej przez RTX 3080 NVIDII i AMD RX 6800/6800 XT. Układ DG2 z 512 EU  powinien również mieć wyższe taktowanie Boost wynoszące maksymalnie 2,2 GHz.

Oczekuje się, że wprowadzenie na rynek architektury graficznej Xe HPG przez firmę Intel nastąpi przed końcem tego roku, prawdopodobnie począwszy od układów o  najwyższej wydajności, z tymi nieco słabszymi zasilającymi sklepowe półki na początku 2022. Zastrzyk Intela powinien pomóc w złagodzeniu braku dostępnych kart graficznych, jednocześnie przełamując rynek duopolu zarówno AMD jak i NVIDII.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.