Home / Aktualności / Już można zainstalować system Windows 10 na Steam Deck – jak to zrobić

Już można zainstalować system Windows 10 na Steam Deck – jak to zrobić

Sprzedawany jako przenośny komputer do gier Steam Deck mógł być przez wielu odbierany jako konsola z systemem Windows na pokładzie, aczkolwiek jest on dostarczany z systemem opartym na Linuksie. Valve jednak obiecał, że ​​użytkownicy będą mogli zainstalować dowolną aplikację lub system operacyjny na urządzeniu przenośnym, czego dowodem są sterowniki Windows dla Steam Deck.

Na tej stronie Steam można znaleźć sterowniki GPU, Wi-Fi i Bluetooth do pobrania, które umożliwią zainstalowanie systemu Windows. Sterowniki audio są opracowywane przez AMD i inne firmy, ale nie są jeszcze gotowe. W związku z tym głośniki i gniazdo audio 3,5 mm nie zapewniają dźwięku, ale w międzyczasie można używać USB-C lub Bluetooth. Instalacja systemu Windows wymaga wyczyszczenia Steam Deck, ponieważ tzw. dual boot ze SteamOS i Windows nie jest na chwilę obecną możliwe. Niemniej instalator SteamOS, który zapewnia kreatora podwójnego uruchamiania, nie jest jeszcze gotowy, dowiadujemy się od Valve.

Jeżeli jesteście zainteresowani instalacją systemu Windows na swoim Steam Deck to musicie przejść do menu startowego, wyłączyć zasilanie, a następnie ponownie włączając system, jednocześnie nacisnąć przycisk zmniejszania głośności. Choć obecnie obsługiwany jest tylko system Windows 10, to Valve pracuje nad aktualizacją systemu BIOS, aby włączyć fTPM dla instalacji systemu Windows 11.

Steam Deck Valve zaczął trafiać do pierwszych osób, które zamówiły tą przenośną konsolę pod koniec zeszłego miesiąca. Jeśli nie dokonaliście jeszcze rezerwacji, uzbrójcie się w cierpliwość ponieważ oczekiwana dostępność zamówienia jest wymieniona po trzecim kwartale 2022 r. Dla przypomnienia, ceny Steam Deck zaczynają się od 399 dolarów za model z 64 GB pamięci. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.