Home / Aktualności / Jetson Nano konkurent Raspberry Pi od Nvidii

Jetson Nano konkurent Raspberry Pi od Nvidii

Raspberry Pi mimo praktycznie dominującej pozycji na rynku miniaturowych komputerów, nie ma łatwego życia. Najnowszy atak Nvidii na sztuczną inteligencję to maleńki komputer Raspberry Pi kosztujący równowartość 99 dolarów wydaje się to udowadniać. Jetson Nano, bo o nim mowa, skierowany jest do majsterkowiczów, hobbystów i studentów daleko od szybko zmieniającego się, nastawionego na zysk świata AI.

Nowy Jetson Nano ma 128 rdzeni Cuda o łącznej mocy 472 gigaflopów. To jest kropla w porównaniu do DGX-2, który zawiera aż 16 oddzielnych procesorów graficznych, co daje w sumie 2 petaflopy pojemności, niemniej jednak i tak powinno być wystarczające do powierzonych mu zadań. Co więcej, produnt Nvidii jest wciąż wystarczająco silny, aby wykonać jedno z najbardziej podstawowych zadań sztucznej inteligencji: przetwarzanie kilku strumieni wideo jednocześnie. Oznacza to, że może być wykorzystany jako mózg robota, któremu powierzono zarówno poruszanie się po hali produkcyjnej, jak i sprawdzanie znalezionych maszyn.

Jak się dowiadujemy Jetson Nano może dekodować dwa strumienie wideo 4K, osiem strumieni wideo 1080p lub 16 strumieni wideo 720p. Posiada on również duży wybór portów, w tym USB 3.0, DisplayPort, HDMI i Ethernet. Wszystko to sprawia, że ​​nadaje się do jednoczesnego analizowania przekazów wideo z wielu kamer bezpieczeństwa lub czujników na pokładzie samonaprowadzającego się pojazdu.

Nvidia spodziewa się, że niektóre Jetson Nanos będą używane jako mózgi takich atrakcyjnych, inteligentnych robotów, ale docelowymi odbiorcami komputerów budżetowych są majsterkowicze, którzy są wystarczająco doświadczeni, aby stworzyć własny kod sztucznej inteligencji. Ale to nie jest niewykorzystany rynek. Istnieje już wiele niedrogich, jednopłytowych komputerów, z których najbardziej znanym jest Raspberry Pi. Dostępny w kilku różnych wersjach, które kosztują mniej niż 40 dolarów, Raspberry Pi jest wyposażony w własną wersję systemu operacyjnego Linux, co sprawia, że ​​jest równie atrakcyjny zarówno dla programistów, jak i osób, które chcą zbudować własny, bardzo tani komputer stacjonarny.

Pod tym względem oprogramowania, Jetson Nano wypada nieco gorzej bowiem nie ma on własnego systemu operacyjnego Linux, choć ma więcej opcji I / O niż wiele modeli Raspberry Pi. Nvidia liczy na społeczność programistów, którzy będą udostępniać szczegółowe instrukcje i kod źródłowy swoich projektów. Jednym z wczesnych projektów, nad którym programiści pracowali, podczas gdy Jetson Nano wciąż był rozwijany, jest prosty algorytm do zasilania małych robotów kołowych z nadrukiem 3D, znanych jako „Jetbots”. Dzięki wbudowanemu Jetsonowi Nano uruchamiającemu algorytm unikania kolizji z pojedynczej kamery AI, mały bot może jednocześnie wykonywać detekcję obiektu i unikanie kolizji.

Zakładając, że masz podstawowe doświadczenie w kodowaniu i być może drukarkę 3D z niektórymi częściami zamiennymi, Nvidia szacuje, że podobny projekt można uruchomić w ciągu kilku godzin. Możesz też użyć go jako komputera bez podłączonych czujników. W takim przypadku, dobrą alternatywą może być uaktualnienie do wersji Jetson Nano kosztującej 129 dolarów, która zostanie udostępniona pod koniec czerwca i zawierać będzie 4 GB pamięci flash. Dostępna podstawowa wersja kosztująca 99 dolarów nie ma teraz żadnej pamięci masowej, więc musisz zorganizować własną kartę SD lub pamięć USB.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.