Home / Aktualności / Jesteś saperem? Kup sobie konsolę Ouya.

Jesteś saperem? Kup sobie konsolę Ouya.

Konsola OuyaPojawienie się taniej konsoli korzystającej z dobrodziejstw systemu Android od samego początku owiane było dreszczykiem emocji i ekscytacji. I może dlatego wielu z nas pokładało duże nadzieje, może nawet zbyt duże. Według nas konsola Ouya to przysłowiowy niewypał, stąd nasza ironia. Nie chcieliśmy w żaden sposób obrazić saperów, którym należy się wielki szacunek i uznanie za ich ciężką pracę.

Tak jak jej małe rozmiary i stosunkowo niska cena są jej możliwości. Bez oszukiwania się oraz wiedzy technicznej można oczekiwać, że bez względu na to jak miniaturyzacja się posunęła, zamknąć konsolę w tak małej obudowie jest niezmiernie ciężko.Tym bardziej jeśli nie jesteś potentatem elektronicznym takim jak Microsoft, Nintendo czy Sony. Będąc bardziej brutalnym dla Ouyi (ciężko nawet odmienia się jej nazwę nie mówiąc o korzystaniu z niej) można stwierdzić iż część obecnych smartfonów oferuje lepsze doznania dla graczy niż ona.

Projekt Kickstarter, który gromadził fundusze na rozwój konsoli i dzięki któremu fani złożyli się w sumie na $8.6 miliona zaledwie w kilka tygodni po jego ogłoszeniu pozwalało wierzyć w cuda. Niestety rzeczywistość okazała się brutalna jak wiadro zimnej wody. Zastanawiające jest to, że sami producenci Ouyi wierzyli, że uda się ją wyprodukować tak szybko bez wystarczających badań czy rozwiązań technologicznych. Potęga rozwiązań Sony czy Microsoftu poparta jest nie tylko nimi ale także dużo większymi sumami pieniędzy i rzeszą ludzi je wspierających.

Budowa konsoli Ouya jest na pierwszy rzut oka atrakcyjna. Jednak gdy jej się przyjrzeć dostrzec można kiepską jakość materiałów i wykonania. Patrząc na sam kontroler i sposób na wkładanie baterii już wydaje się tanim rozwiązaniem. Jego przyciski potrafią się często zacinać co znacząco zniechęca gdy staramy się ocalić wszechświat grając w jedną z gier.

Ouya Final Fantasy IIINo właśnie, jedną. Może nie dosłownie lecz liczba tytułów jest bardzo ograniczona. Na razie, wielu pewnie powie. Pomijając fakt większych finansów Microsoftu czy Sony, w oczy rzuca się kampania marketingowa tych producentów. Przed wydaniem konsol gromadzą oni potężną bibliotekę tytułów aby jeszcze bardziej zachęcić potencjalnych klientów. W tym przypadku lista 250 tytułów okazuje się.. no właśnie, śmiechu warta.

Mina rzednie jeszcze bardziej gdy spojrzymy na tytuły, z którego najlepszym jest Final Fantasy III. Nie ma co spodziewać się żadnych nowszych gier na czasie dostępnych na Androida. Najlepsze tytuły na konsolę Ouya typu wspomnianego Final Fantasy III czy Deep Dungeons of Doom przypominają erę komputerów ośmiobitowych, choć tym należy się respekt ze względu na to, że jak na swoje czasy były rozwiązaniami bardzo udanymi. Słowem gry na Ouyę powodują, że nasze telewizory Full HD, krwawią z żalu. Dodać należy iż posiada ona własne tytuły gier a nie bezpośrednio korzysta z oferowanych przez Google Play store. Sytuacja jednak nie jest beznadziejna dlatego, że tytuły czym bardziej wydawane po premierze wydają się być bardziej dopracowane i oferować lepszą jakość grafiki.

Podsumowując tą krótką rzeźnię konsoli Ouya chcielibyśmy podkreślić nasze rozczarowanie tym produktem. Zapowiadała się bowiem rewolucja na miarę kopciuszka a obudziliśmy się zlani potem jak po koszmarnym śnie. Ambicje przewyższyły możliwości a doskonały pomysł na tanią konsolę rozwiały niedoróbki na stadium czy to oprogramowania czy wykonania samej konsoli. Szczerze powiedziawszy zdecydowanie bardziej bylibyśmy skłonni polecić używane konsole w tej cenie (około 100 funtów brytyjskich) niż opisywaną konsolę – bynajmniej na tym stadium tytułów na nią oferowanych. Konsola może mieć potencjał w przyszłości ale na chwilę obecną nie stanowi zagrożenia dla któregokolwiek rozwiązania konkurencji. Zresztą dla tych którzy posiadają telewizory z jakimkolwiek złączem sieciowym oraz tabletem na Androidzie niewypał Ouyi nie jest do niczego potrzebny. Gdyby niektórzy jednak mieli sentyment do starych gier polecamy komputery Atari, Commodore czy Spectrum. Frajda z grania nie do opisania a cena… podobna lub znacznie niższa.

Specyfikacja konsoli Ouya

  • Procesor Tegra 3 — Quad-core
  • 1 GB LPDDR2 RAM
  • 8 GB wbudowanej pamięci Flash, gniazdo rozszerzeń (karty SD)
  • HDMI  (1080p Full HD)
  • WiFi 802.11bgn
  • Bluetooth LE 4.0

Galeria:

Pojawienie się taniej konsoli korzystającej z dobrodziejstw systemu Android od samego początku owiane było dreszczykiem emocji i ekscytacji. I może dlatego wielu z nas pokładało duże nadzieje, może nawet zbyt duże. Według nas konsola Ouya to przysłowiowy niewypał, stąd nasza ironia. Nie chcieliśmy w żaden sposób obrazić saperów, którym należy się wielki szacunek i uznanie za …

Ocena końcowa

Wykonanie
Gry

Rozczarowanie

Podsumowanie : Obiecująca konsola, która przez niedopracowania rzucające się w oczy traci na wartości. Przyszłe wersje konsoli mogą zmienić jednak nie najlepszy wizerunek stworzony przez Ouyę.

Twoja ocena: Oceń jako pierwszy !
50