Home / Aktualności / Jedno lub dwuwentylatorowe chłodzenie Fera 5 od SilentiumPC już jest

Jedno lub dwuwentylatorowe chłodzenie Fera 5 od SilentiumPC już jest

SilentiumPC, jeden z czołowych producentów coolerów, zasilaczy i obudów komputerowych zaprezentował dziś piątą całkowicie przeprojektowaną od podstaw generację coolerów serii Fera. Fera 5 to pierwszy cooler, który otrzymał Synergy Cooling Technology i zupełnie nowy asymetryczny radiator. Kolejną nowością jest debiut wentylatora Fluctus 120 PWM, w którym zastosowano odnowione łożysko, nowe łopatki wentylatora oraz tłumiki drgań.

Chłodzenie Fera 5 jest dostępne w standardowym wariancie z jednym wentylatorem Fluctus 120 PWM jak również w wysokowydajnej wersji Fera 5 Dual Fan z dwoma wentylatorami Fluctus 120 PWM w konfiguracji push-pull. Seria wentylatorów dostępna dotychczas dla obudów debiutuje jako nowy element Fery 5. To z pewnością ważne wydarzenie.

Wraz z nowym chłodzeniem SilentiumPC, użytkownicy otrzymują wybór pomiędzy standardowym modelem Fera 5 z jednym lub dwoma dwoma wentylatorami. Unikalne łopatki wentylatora z ząbkowanymi krawędziami służą zarówno celom estetycznym jak i funkcjonalnym, tworząc wysokie ciśnienie statyczne wymagane dla gęstego, 56 żeberkowego radiatora, wysokiego przepływu powietrza, doskonałych parametrów akustycznych i redukcji hałasu. Co równie ważne, wentylatory Fluctus 120 PWM wyposażone są w nowoczesne, trwałe łożysko FDB (MTBF 100 000 h) oraz gumowe tłumiki drgań we wszystkich rogach ramy wentylatora. Prędkość obrotową wentylatorów można regulować w zakresie od 300 do 1.800 obr / min, co przekłada się na dużą elastyczność w dostosowywaniu osiągów Fera 5 do indywidualnych wymagań. Dzięki funkcji zatrzymania wentylatorów możliwe jest stworzenie niestandardowego trybu półpasywnego.

Wygląda na to, że inżynierowie SilentiumPC nie poprzestali na zamiarze chłodzenia wyłącznie procesora bowiem dzięki swoim kompaktowym wymiarom Fera 5 zapobiega konfliktom z pamięciami RAM i jest kompatybilna z dowolną wysokością modułów RAM. W związku z tym, że Fera 5 jest asymetryczny i zoptymalizowany pod kątem jednokierunkowego przepływu powietrza, skutkuje to niższymi temperaturami procesora i lepszą wydajnością akustyczną (niższe ciśnienie akustyczne). 

W piątej generacji coolera Fera na nowo zaprojektowano system mocowania, który zapewnia lepszy nacisk montażowy będący kluczowym czynnikiem wpływającym na wydajność chłodzenia. Nowy system ma mniej części, pozwala na montaż chłodnicy w dowolnym kierunku i jest ogólnie łatwiejszy w montażu dzięki braku luźnych części.

Jak się można domyśleć, opisywanie tu chłodzenie jest kompatybilność ze wszystkimi popularnymi gniazdami procesora w tym AM4, AM3 (+), AM2 (+), FM2 (+), FM1 firmy AMD oraz LGA 1200, LGA 1150, LGA 1151, LGA 1155, LGA 1156, LGA 2066, LGA 2011- 3, LGA 2011, LGA 775 i LGA 1366 firmy Intel.

Chłodnice Fera 5 są dostarczane w pakiecie z pastą Pactum PT-3, wystarczającą do wielu zastosowań. Oba modele zawierają drugi zestaw klipsów montażowych wentylatora, umożliwiając użytkownikom uaktualnienie nawet modelu z pojedynczym wentylatorem do konfiguracji przeciwsobnej.

Nowe wentylatory Fera 5 i Fera 5 Dual Fan są już dostępne w cenach wynoszących odpowiednio 26 i 33 euro.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.