Home / Aktualności / Jeden analityk sugeruje aby Intel sprzedał dział kart graficznych ale czy aby na pewno powinien

Jeden analityk sugeruje aby Intel sprzedał dział kart graficznych ale czy aby na pewno powinien

Jon Peddie z Jon Peddie Research przedstawił scenariusz podkreślając gotowość dyrektora generalnego Intela, Pata Gelsingera, do odrzucania projektów, które się nie sprawdzają. Producent chipów ogłosił plany sprzedaży swojego biznesu NAND firmie SK Hynix pod koniec 2020 roku za 9 miliardów dolarów i nie prowadzi już działalności związanej z dronami powietrznymi. W zeszłym miesiącu Intel poinformował, że zamknie swój biznes dotyczący pamięci Optane. Od czasu ponownego dołączenia do Intela Gelsinger zlikwidował sześć jednostek biznesowych, oszczędzając firmie około 1,5 miliarda dolarów na kosztach i stratach w tym procesie.

Jak podkreśla Peddie, Intel odnotował stratę w wysokości 2,1 miliarda dolarów od pierwszego kwartału 2021 roku, kiedy zaczął udostępniać informacje na temat swojej dedykowanych kart GPU. W rzeczywistości firma badawcza uważa, że ​​Intel zainwestował więcej, a rzeczywista kwota może być bliższa 3,5 miliarda dolarów.

Spadające ceny kart graficznych i lepsza dostępność od AMD i Nvidii również nie pomogą w wysiłkach Intela. Tak samo może być w związku z problemami sprzętowymi kart z rodziny Arc, które najprawdopodobniej nie załata aktualizacja sterowników. Trzecią bolączką Intela jest słaba ekspansja rynkowa dedykowanych kart graficznych. 

W związku z powyższym pojawiły się spekulacje odnośnie tego, że Intel powinien sprzedać swój biznes kart graficznych lub po prostu go uśmiercić. Najbardziej na to liczą zapewne AMD i NVIDIA, z którymi konkuruje Intel. Niemniej jak słaba by nie była konkurencja to powoduje ona równowagę na rynku zarówno pod względem produktów jak i cen, w związku z tym obecność Intela jest jak najbardziej na rękę konsumentom. O ile Intel nie marnotrawi pieniędzy akcjonariuszy nie powinno to tak naprawdę nikogo interesować. 

Bez względu na to czy Pat Gelsinger zdecyduje się na zakończenie żywota dedykowanych kart graficznych czy nie, ktoś na pewno na tym skorzysta. Tak czy inaczej do końca roku sytuacja powinna się wyjaśnić. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.