Home / Aktualności / Jakiej wydajności w grach będziemy mogli oczekiwać po Core i9-11900K „Rocket Lake”

Jakiej wydajności w grach będziemy mogli oczekiwać po Core i9-11900K „Rocket Lake”

Do sieci wyciekł właśnie rzekomy slajd marketingowy firmy Intel, przedstawiający wydajność nadchodzącego procesora Intel Core i9-11900K „Rocket Lake”. Na slajdzie porównuje się i9-11900K z poprzednią generacją i9-10900K „Comet Lake-S”, ilustrując, że pomimo dwóch mniej rdzeni procesora, nowy chip jest w stanie uzyskać dwucyfrowy procentowy wzrost wydajności w grach. W rozdzielczości 1080p, która jest istotna dla testowania procesora, ponieważ wskazuje wąskie gardła na poziomie procesora, i9-11900K ma zwiększyć liczbę klatek na sekundę o ponad 13% – ukazane na przykładzie „Total War: Three Kingdoms” i znaczące 14% przetestowane przy pomocy Microsoft Flight Simulator. Inna gra Microsoftu, Gears 5 wykazuje wzrost wydajności o 9%, podczas gdy GRID 2019 jest szybszy o 8%.

 

 

Core i9-11900K zawdzięcza wzrost wydajności w grach wzrostowi IPC (instrukcji na cykl zegara – wzrost wydajności pojedynczego wątku) dzięki nowym rdzeniom procesora „Cypress Cove”. Krzem „Rocket Lake-S” zawiera maksymalnie 8 rdzeni „Cypress Cove”, które są uważane za iterację rdzeni „Willow Cove” do procesu technologicznego 14 nm, aczkolwiek z modyfikacjami, takimi jak rozmiary pamięci podręcznej L2 cache. Firma Intel ma nadzieję odzyskać pozycję lidera w wydajności w grach dzięki nowej serii procesorów 11. generacji do komputerów stacjonarnych. Oczekuje się, że chipy Intela zostaną oficjalnie zaprezentowane jeszcze w tym miesiącu i niedługo po tym trafią na sklepowe półki. Jak informowaliśmy jeszcze w styczniu, ceny procesorów Intela 11 generacji mogą być znacznie wyższe od swoich poprzedników. Czy tak będzie, przekonamy się już niebawem.

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.