Home / Aktualności / Peryferia / Jakie urządzenia VoIP warto wybrać?

Jakie urządzenia VoIP warto wybrać?

telefon voip

Dzięki elastyczności telefonii VoIP użytkownik może wybrać urządzenie, z którego będzie korzystać. Nie musi być to klasyczny telefon SIP – równie dobrze firma może zdecydować się na zainstalowanie na komputerze, tablecie, a nawet smartfonie specjalnego oprogramowania, które umożliwi dostęp do tych samych funkcji, co w przypadku telefonu SIP.

To niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu użytkownik ma całkowitą swobodę wyboru. To szczególnie ważne zwłaszcza dla firm, które cały czas poszukują najbardziej optymalnego rozwiązania odpowiadającego ich potrzebom.

 

Telefon SIP: jak działa? Wady i zalety

Telefon SIP przypomina wyglądem zwykły aparat stacjonarny; jest podłączany albo przy pomocy kabla do wolnego gniazda w ruterze, albo – jeśli model posiada taką funkcję – do sieci Wi-Fi (oczywiście bezprzewodowo). Na rynku dostępne są także modele, które łączą się z Internetem za pomocą wbudowanej w telefon bramki.

Jakie są wady i zalety korzystania z telefonów SIP? Pierwszą kwestią jest wygoda. Dla niektórych osób telefon IP będzie rozwiązaniem znacznie wygodniejszym; po pierwsze, kształtem i budową przypomina zwykły aparat telefoniczny, po drugie – nie trzeba go włączać i wyłączać, wystarczy, że telefon jest odpowiednio podłączony.

Z kolei według innych telefon SIP to rozwiązanie przestarzałe; uważają tak przede wszystkim użytkownicy smartfonów i nowoczesnych urządzeń elektronicznych.

Zdecydowaną zaletą telefonu SIP jest jego wielofunkcyjność; dodatkowo za pomocą jednego aparatu można obsługiwać nawet kilka linii – co z kolei oznacza, że na jednym telefonie może być zarejestrowanych i skonfigurowanych nawet kilka kont VoIP.

Telefon SIP to dobre rozwiązanie dla małych firm, którym nie będzie przeszkadzać obecność dodatkowych aparatów na biurkach.

 

Softphone, czyli telefonia VoIP w nowym wydaniu

Mimo licznych zalet telefonów SIP, duża część firm decyduje się na zainstalowanie specjalnego oprogramowania – najczęściej dotyczy to komputerów, jednak coraz więcej użytkowników korzysta także z tabletów czy smartfonów.

Co ważne, softphone umożliwia korzystanie z identycznych funkcji co w przypadku telefonu SIP; warto także zwrócić uwagę na fakt, że dzięki oprogramowaniu możliwe jest wykonywanie połączeń na inne softphony, a także numery telefonii stacjonarnej i komórkowej. To ogromne ułatwienie, gdy firma zajmuje się w głównej mierze telefoniczną obsługą klienta; dotyczy to zwłaszcza wszystkich call center.

Oprogramowanie zainstalowane na komputerze czy innym sprzęcie elektronicznym jest także korzystnym rozwiązaniem dla firm, które chcą zaoszczędzić jak najwięcej miejsca.

Telefony SIP czy aplikacje softphone: co lepiej wybrać?

  • To zależy przede wszystkim od potrzeb firmy i preferencji pracowników. Niektóre osoby wolą korzystać z telefonów SIP, ponieważ przypominają one standardowe aparaty telefoniczne; z kolei inne uważają, że praca na nowoczesnym sprzęcie elektronicznym jest znacznie przyjemniejsza.
  • Zaletą telefonu SIP jest przede wszystkim możliwość skonfigurowania kilku kont VoIP na jednym aparacie. Z kolei oprogramowanie softphone będzie znacznie korzystniejszym rozwiązaniem dla call center i firm, które zajmują się głównie telefoniczną obsługą klienta.

Więcej informacji znajdzie się na https://fcn.pl/jak-korzystac/.