Home / Aktualności / Jakie informacje odnośnie AM5 zaprezentowało właśnie AMD

Jakie informacje odnośnie AM5 zaprezentowało właśnie AMD

Inne główne ogłoszenia dotyczące procesorów do komputerów stacjonarnych to AM5. Oczywiście to gniazdo i wspierające karty są zaprojektowane do obsługi DDR5 i PCIe 5.0, AMD powiedziało nam, że DDR4 w ogóle nie będzie obsługiwane. Dobrą wiadomością jest jednak ta mowiąco o kompatybilności coolerów AM4 z nowymi płytami, co pozwoli zaoszczędzić trochę gotówki modernizatorom, jeśli mają już przyzwoitą system chłodzenia zakupiony dla AM4.

Kluczową zmianą odnośnie AM5 jest przejście do konstrukcji LGA, która według AMD jest lepiej dostosowana do integralności sygnału wymaganej do łączności, takiej jak DDR5 i PCIe 5.0. Choć informacje o wsparciu procesorów do 170 W TDP są mniej znaczące (z uwagi na wymierną wartość tego wskaźnika) to jest ona znacząco wyższa niż w przypadku obecnej generacji osiągającej 105 W TDP.

Platforma AM5 będzie obsługiwać 24 linie PCIe 5.0, co jest obecnie największą liczbą ze wszystkich konsumenckich platform stacjonarnych. Dla przykładu układy Alder Lake obsługują ich tylko 16 poza tymi dedykowanymi PCIe 4.0. Dzięki Zen 4 i AM5 użytkownik będzie miał możliwość jednoczesnej obsługi procesorów graficznych PCIe 5.0 x16 i dysków SSD PCIe 5.0 NVMe. Oprócz tego AM5 będzie obsługiwać do 14 portów USB 20 Gb/s, ale wzmianki o USB4 się nie pojawiły w udostępnionych informacjach. Pojawi się niemniej obsługa Wi-Fi 6E i obsługa do 4 monitorów co ma kluczowe znaczenie, ponieważ procesory AMD będą zawierać zintegrowaną grafikę. Płyty te powinny obsługiwać HDMI 2.1 i DisplayPort 2 zgodnie z możliwościami graficznymi procesorów RDNA2.

Jeśli chodzi o płyty główne, otrzymujemy ograniczone szczegóły dotyczące serii 600 i ich możliwości. Głównym czynnikiem wyróżniającym poza zwykłymi rzeczami, takimi jak jakość VRM i porty I/O, jest łączność PCIe 5.0. Płyty główne X670 Extreme, czyli X670E, będą miały PCIe 5.0 „wszędzie”, chociaż AMD wyjaśniło, że będzie to oznaczać dwa gniazda x16 z PCIe 5.0 i jedno gniazdo M.2. Konstrukcje X670 (bez Extreme) otrzymają PCIe 5.0 dla głównego gniazda M.2 i opcjonalnie dla gniazda graficznego x16, w zależności od płyty, następnie dla B650 będzie to PCIe 5.0 do co najmniej głównego gniazda M.2 z PCIe 4.0 w innym miejscu , na przykład w przypadku grafiki.

AM5 wydaje się być solidną platformą, z obsługą PCIe 5.0 rozciągającą się na płyty główne B650 i wprowadzeniem nowej serii „Extreme” dla flagowych płyt X670. Jednak okaże się, jak długo AM5 będzie wspierany. Miejmy nadzieję, że conajmniej tyle co AM4. Z pewnością dowiemy się, gdy zbliżymy się do okna startowego, które rozpocznie się we wrześniu.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.

Odpowiedz:

Lub

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

*