Home / Aktualności / Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego komputera z Malwarebytes

Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego komputera z Malwarebytes

Internet w dzisiejszych czasach nie jest czymś nowym i dziwnym dla kogokolwiek. Oczywiście część osób, szczególnie starszego pokolenia nie zawsze ma potrzebę z niego korzystać, ale nie ulega wątpliwości fakt, że znają przynajmniej podstawowe jego funkcje, z których korzystamy na co dzień – oglądanie filmów online, media społecznościowe, streaming muzyki to tylko krople w morzu atrakcji, z których możemy się cieszyć każdego dnia. 

Niestety, o ile świadomość ludzi w temacie możliwości, które daje nam internet jest dosyć wysoka i coraz większa ilość osób potrafi rozwiązać swoje problemy dzięki niemu, o tyle niestety nie można tego powiedzieć o wiedzy na temat niebezpieczeństw. A istnieje ich bardzo wiele. 

Niezależnie od tego, jakiego charakteru stronę internetową obecnie przeglądamy, zawsze powinniśmy mieć się na baczności i obserwować procesy, które zachodzą na naszym komputerze. Zacznijmy jednak od tego, czym właściwie jest wirus oraz jakie szkody może  wyrządzić.

 

Wirus – program komputerowy, który może nas pozbawić wszystkich danych

Sama utrata ważnych dla nas plików brzmi groźnie i niepokojąco, ale niestety nie jest to najgorsze, co może nam wyrządzić złośliwe oprogramowanie. 

Wirus komputerowy to program, który może wyrządzić nam wiele szkód, w zależności od tego jakie funkcje zaprogramował mu jego twórca. Zaczynając od drobnych złośliwości typu tymczasowe wyłączenie ekranu, poprzez przejęcie kontroli nad naszym urządzeniem aż po najgorsze – kradzież naszych haseł,  na przykład do banku.

W historii zapisało się kilka bardzo wielkich skandali z wykorzystaniem wirusów, takich jak kradzież ponad 154 milionów złotych przez cybermafię. Musimy mieć na uwadze jednak, że kradzieże internetowe nie dotyczą tylko wielkich firm, a ofiarą może stać się każdy z nas, jeżeli tylko posiadamy urządzenie podpięte do sieci.

 

Absolutna podstawa w walce z złośliwym oprogramowaniem – antywirus

Jeśli nie masz jeszcze żadnego programu, który pomaga chronić Twój komputer, niezbędnym krokiem do osiągnięcia większego bezpieczeństwa będzie instalacja jednego z dostępnych na rynku antywirusów. 

Pomagają one w bardzo szybki i praktyczny sposób. Przykładowo, pobierane przez użytkownika pliki już w trakcie downloadu są skanowane przez antywirusa i w przypadku wykrycia, zostają one natychmiast usunięte w celu ochrony naszego urządzenia. Dodatkowo, bardzo często informują one z jakiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem mieliśmy do czynienia.

W internecie możemy znaleźć bardzo wiele różnych marek antywirusów. Niektóre są dostępne bezpłatnie, za inne musimy zapłacić. W tym przypadku jednak przede wszystkim powinniśmy kierować się jakością, aby mieć pewność, że nasze pliki są wystarczająco skutecznie chronione. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem może być również zapoznanie się dostępnymi w sieci recenzjami antywirusów. Testerzy pokazują w nich największe zalety oraz wady danego programu, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę oraz czego się wystrzegać. Przykładem, od którego możesz zacząć jest program Malwarebytes. Opinie na temat tego narzędzia możesz znaleźć tutaj. Felicity Kay, ekspertka od cyberbezpieczeństwa wskazuje wiele zalet tego konkretnego antywirusa. Do najważniejszych z nich należy kilka różnych trybów skanowania, w zależności od tego jak szczegółowo chcemy sprawdzić nasz komputer pod kątem potencjalnych zagrożeń. 

Wielkim udogodnieniem dla klienta może być również możliwość skorzystania z harmonogramu. Wielu osobom automatyczne skanowanie przeszkadza w pracy na laptopie, a dzięki temu narzędziu będziemy mogli wybrać dokładne pory, w których program uruchomi cały proces.

Najważniejszym dla wielu atutem może być sprawny i wszechstronny dział supportu Malwarebytes. Możemy być pewni, że w większości przypadków odpowiedź na zadane przez nas pytanie otrzymamy tego samego dnia.

 

Zwróć uwagę, czy odwiedzane przez Ciebie strony są bezpieczne

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób wirusy w ogóle dostają się na nasze komputery. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych metod przez użytkowników jest fałszywy mailing, w którym treść zachęca nas do pobrania pliku z załącznika, który finalnie okazuje się być niczym innym jak złośliwym oprogramowaniem. 

Istnieje wiele innych metod pozwalających wirusom dostać się na nasz dysk, dlatego musimy zachować czujność na każdej z odwiedzanych przez nas stron. Bardzo wiele osób korzysta z możliwości oglądania filmów online. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które poprzez dosłownie kilka kliknięć pozwoli zapoznać się nam z wybranym wcześniej tytułem. Zwróćmy jednak uwagę, czy po naciśnięciu przycisku „play”, przeglądarka automatycznie nie zacznie nam pobierać podejrzanego pliku. 

W pierwszej kolejności po wejściu na stronę internetową powinniśmy sprawdzić, czy posiada ona certyfikat SSL, czyli „zieloną kłódkę” przy pasku adresu. Świadczy on o wiarygodności domeny i bezpieczeństwie szyfrowania danych. Więcej na temat certyfikatu SSL przeczytasz klikając tutaj.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.