Home / Aktualności / Izera – nowa marka polskich samochodów!

Izera – nowa marka polskich samochodów!

W dniu dzisiejszym miała swoją oficjalną premierą nowa, polska marka samochodów – Izera. Nazwa nawiązuje do Gór Izerskich znajdujących się na granicy Polski i Czech, a dokładnie w Sudetach Zachodnich. Nazwa jak i logo marki ma nawiązuje do natury oraz przekraczania granic, a także troski o środowisko naturalne, bowiem marka chce produkować samochody elektryczne.

Na chwilę obecną przedstawiono dwa modele o roboczych nazwach T-100 (Hatchback) oraz Z-100 (Crossover/SUV).

Prace nadzoruje spółka ElectroMobility Poland we współpracy z firmą EDAG Engineering, która odpowiedzialna jest za projekt platformy ww. samochodów. Konsultantem projektu jest Tadeusz Jelec znany z projektów dla firmy Jaguar, a ogólnie za stylistykę pojazdów odpowiedzialni są polscy inżynierowie i styliści oraz włoskie biuro projektowe Torino Design.

W projekcie, który oparto o drobiazgowe badania opinii publicznej położono nacisk na praktyczność i rodzinny charakter samochodów oraz możliwie najdogodniejszą formę zakupu (prawdopodobnie tylko ratalną), która obejmować będzie także koszty ładowania akumulatorów. Na chwilę obecną wiemy najwięcej nt. hatchback-a, którego projekt jest na bardziej zaawansowanym etapie, bowiem w przypadku mniejszego z modeli firma zaprezentowała także wnętrze swojego “elektryka”, podczas gdy Crossover/SUV zaprezentowany został jedynie z zewnątrz.

Jeśli chodzi o szczegóły techniczne, to firma uchyliła nieco rąbka tajemnicy i wiemy np. to, że napęd przekazywany będzie na jedną oś (nie wiadomo natomiast na którą), przyspieszenie od 0-100 km/h to około 8 sekund, prędkość maksymalna dochodzić ma do 160 km/h, a zasięg wyniesie do  400 km dla wersji z akumulatorami o pojemności 60 kWh (nie podano zasięgu dla wersji 40 kWh).

Polskie “elektryki” mają także nie odstawać od konkurencji pod względem zastosowanych rozwiązań technologicznych, na które składać się mają m.in. zaawansowane systemy wspierające kierowcę podczas jazdy (jazda autonomiczna poziom 2), możliwość ustawienia z poziomu smartfona momentu rozpoczęcia ładowania samochodu (np. podczas taryfy nocnej) czy uruchomienia klimatyzacji, tak aby rozpocząć podróż z odpowiednio schłodzonym lub rozgrzanym wnętrzem.

Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz samochody marki Izera prezentują się wyśmienicie, szczególnie na tle często nijakich lub “przekombinowanych” samochodów elektrycznych konkurencyjnych marek. Planowane uruchomienie seryjnej produkcji przypaść ma na trzeci kwartał 2023 roku, a więc za trzy lata. Sprzedaż odbywać ma się przede wszystkim poprzez Internet, a więc podobnie jak ma to miejsce w przypadku marki Tesla.

Prezentacja prototypów, a nie tylko ich wizualizacji pozwala sądzić, że są realne szanse, że pojazdy trafią do produkcji, choćby małoseryjnej, co pozwoli w dalszej perspektywie zwiększyć szanse na reaktywację polskiego przemysłu motoryzacyjnego, co z pewnością ucieszy nie tylko nas, ale i miliony Polaków.

 

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.