Home / Aktualności / iPhone 13 i iPhone 13 mini – czy Apple skusi nas do upgrade?

iPhone 13 i iPhone 13 mini – czy Apple skusi nas do upgrade?

Wewnątrz iPhone 13, nowego smartfona mającego zastąpić “wysłużoną” dwunastkę, Apple dokonało najważniejszych zmian, zaczynając od nowego krzemu. iPhone 13 jest napędzany przez 5 nm A15 Bionic. A15 ma 6-rdzeniowy procesor z dwoma wysokowydajnymi rdzeniami i czterema rdzeniami o wysokiej oszczędności energii. Z prawie 15 miliardami tranzystorów Apple twierdzi, że A15 jest do 50 procent szybszy niż jego konkurencja – czyżby?

Procesor A15 zawiera również 4-rdzeniowy procesor graficzny, który jest o 30 procent szybszy niż jakikolwiek inny smartfon. Gry o rozbudowanej grafice powinny działać płynniej, z „bardziej realistycznymi grafikami i efektami świetlnymi” według zapewnień firmy z Cuppertino.

Zwieńczeniem A15 jest 16-rdzeniowy silnik neuronowy firmy Apple, zdolny do 15,8 biliona operacji na sekundę. Silnik neuronowy to procesor dedykowany do aplikacji uczenia maszynowego. Obsługuje funkcje iOS 15, takie jak Live Text, które pozwalają użytkownikom generować tekst do skopiowania ze zdjęć. Będzie również przetwarzać obciążenia ML związane z nowym systemem kamer, takie jak ustawianie ostrości.

W przypadku iPhone’a 13 Apple twierdzi, że smartfon ten ma najbardziej zaawansowany system kamer w historii. Połączył nowszy sprzęt z fotografią obliczeniową, aby tworzyć wyjątkowe zdjęcia i filmy. Nowy aparat jest wyposażony w OIS z przesunięciem czujnika — funkcję oferowaną wcześniej tylko w telefonie iPhone 12 Pro Max. Ta technologia stabilizuje czujnik zamiast obiektywu, zapewniając ostrzejsze obrazy i bardziej stabilne wideo. Szerokokątny czujnik aparatu, z większymi pikselami 1,7 µm, wychwytuje o 47 procent więcej światła, aby zredukować szum obrazu i uzyskać jaśniejsze obrazy przy słabym oświetleniu. Kolejną funkcją, którą Apple wprowadził do systemu aparatów, jest tryb kinowy. Neural Engine w A15 Bionic może przetwarzać wideo, stosując ostrość w czasie rzeczywistym.

iPhone 13 jak i jego mniejszy brat iPhone 13 mini jest wyposażony w ulepszony wyświetlacz Apple Super Retina XDR OLED, który zapewnia wyższy kontrast dla prawdziwych czerni. W przypadku zwykłych treści maksymalna jasność ekranu na zewnątrz wynosi 800 nitów. W przypadku zdjęć i filmów HDR wyświetlacz wyświetla 1200 nitów.

Standardowy iPhone 13 ma wyświetlacz o przekątnej 6,1 cala, a mini 5,4 cala. Ekrany niemal od krawędzi do krawędzi mają również mniejsze wycięcie na przedni układ czujników. Apple twierdzi, że wycięcie jest o 20 procent bardziej kompaktowe, przy zachowaniu czujnika TrueDepth dla Face ID. Oba telefony mają stopień wodoodporności IP68, a nad wyświetlaczami umieszczono ceramiczną osłonę, która zapewnia dodatkową ochronę przed upadkiem.

Zarówno iPhone 13, jak i iPhone 13 mini są wyposażone w łączność 5G. Apple ma pięć opcji kolorystycznych do wyboru, w tym różowy, niebieski, północ (czarny), starlight (biały) i czerwony. Ceny telefonów zaczynają się od 699 dolarów za 128 GB iPhone 13 mini i 799 dolartów za 128 GB iPhone 13. Za dodatkową opłatą klienci mogą zwiększyć pamięć do 256 GB lub 512 GB.

Zamówienia w przedsprzedaży na linię iPhone 13 rozpoczną się w piątek 17 września. Przesyłki docierają do klientów i sklepów już tydzień później, 24 września.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.

Odpowiedz:

Lub

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

*