Home / Aktualności / iPhone 11 – godny następca iPhone XR zaprezentowany

iPhone 11 – godny następca iPhone XR zaprezentowany

Jak się właśnie okazało, wszelkie plotki zarówno w odniesieniu do funkcji, jak i nowego nazewnictwa, którą Apple wprowadza w tym roku były jak najbardziej prawdziwe. iPhone 11, bo o nim mowa, tak naprawdę jest następcą iPhone Xr z 2018 roku mający pojawić się w przedsprzedaży już za 2 dni, zaś pierwsze egzemplarze w sklepach zawitają 20 września.

11-tka w porównaniu do XR otrzymała nie tylko dodatkowy aparat, w sumie dwa – z nowymi aparatami Ultra Wide i Wide (12MP) – ale także zawiera coś, co Apple nazywa najmocniejszym układem w historii smartfona, układ Apple A13 Bionic. iPhone 11 ma do 20 procent szybszy procesor główny (CPU) i procesor graficzny niż układ A12. JAk można zauważyć na zdjęciach, pod względem designu niewiele się zmieniło z przodu i wokoło. Więcej zaś z tyłu ale tylko z uwagi na dodatkową kamerę.

Smartfon Apple według zapewnień firmy ma nagrywać ostre jak brzytwa filmy, a kamery Ultra Wide, jak i Wide obsługują nagrywanie filmów w 4K (z 60 lub 120 klatkami na sekundę) z rozszerzonym zakresem dynamicznym, aby uzyskać więcej szczegółów podświetlenia i stabilizację obrazu kinowego. Dzięki szerszemu polu widzenia i dużej płaszczyźnie ogniskowej użytkownicy mogą nagrywać filmy z jeszcze większą ilością szczegółów. Jak się dowiadujemy, podwójny system kamer pozwala użytkownikom z łatwością używać zoomu, podczas gdy Audio Zoom dopasowuje dźwięk do kadrowania wideo, aby uzyskać bardziej dynamiczny dźwięk.

Wraz z iPhone 11 nowy aparat Ultra Wide zasadniczo zmienia wrażenia z fotografowania, rejestrując czterokrotnie więcej scen i doskonale nadaje się do robienia zdjęć krajobrazów lub architektury w tym wykonywania zdjęć w ciasnych miejscach. Nowa szeroka matryca ze 100-procentowym ustawieniem ostrości pikseli włącza tryb nocny automatycznie, zapewniając ogromną poprawę w zdjęciach wykonywanych w warunkach słabego oświetlenia wewnątrz i na zewnątrz, zapewniając jaśniejsze obrazy o naturalnych kolorach i zmniejszonych szumach. Oba aparaty współpracują ze sobą, aby umożliwić robienie zdjęć w trybie portretowym dla ludzi, zwierząt, przedmiotów i innych. Poza tym Apple zaprezentowało Smart HDR – system nowej generacji wykorzystujący zaawansowane uczenie maszynowe do robienia bardziej naturalnie wyglądających zdjęć z pięknymi szczegółami świateł i cieni na obiekcie i w tle. Deep Fusion, który pojawi się nieco później (tej jesieni), to nowy system przetwarzania obrazu obsługiwany przez silnik neuronowy A13 Bionic. Deep Fusion wykorzystuje zaawansowane uczenie maszynowe do przetwarzania zdjęć piksel po pikselu, optymalizując teksturę, szczegóły i szum w każdej części zdjęcia.

Wśród inne funkcje jakie zaoferuje iPhone 11 są LTE klasy Gigabit i Wi-Fi 6, 6,1-calowy wyświetlacz jest chroniony przez „najtwardsze szkło, jakie kiedykolwiek istniało w smartfonie”, a wraz z iOS 13 iPhone 11 zapewnić ma pracę na baterii przez cały dzień (oczywiście według Apple). Także Face ID, system rozpoznawania twarzy służący do odblokowania naszego smartfona będzie do 30 procent szybszy i łatwiejszy w użyciu dzięki lepszej wydajności na różnych odległościach i obsłudze większej liczby kątów. Z kolei przestrzenny dźwięk zapewni wciągający dźwięk przestrzenny, zaś Dolby Atmos potężny, poruszający dźwięk.

 

Smartfon dostępny będzie w sześciu nowych kolorach, w tym fioletowym, zielonym, żółtym, czarnym, białym i PRODUCT (RED), oferować ma klasę wodoodporności IP68 do 2 metrów przez 30 minut a kosztować równowartość 699 dolarów czyli o 50 dolarów mniej niż iPhone XR kiedy ten pojawił się na rynku w zeszłym roku. Co więcej, XR ma uzyskać obniżkę ceny na poziomie 100 dolarów, co przełoży się na jego cenę wynoszącą 599 dolarów. Z kolei iPhone 8 (tak nadal jest w sprzedaży), ma ujrzeć pułap 450 dolarów a więc całkiem znośnie.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.