Home / Aktualności / iPad Pro z procesorem M1 jest o ponad 40 procent szybszy od poprzednika

iPad Pro z procesorem M1 jest o ponad 40 procent szybszy od poprzednika

Jak  upewniło nas dotychczas Apple,  architektura M1 zapewnia znaczny wzrost wydajności w porównaniu z poprzednimi modelami iPada Pro wyposażonymi w A12Z Bionic SoC. Apple twierdzi, że 8-rdzeniowy procesor i karta graficzna są odpowiednio o 50 i 40 procent szybsze a  technologie, takie jak 16-rdzeniowy silnik Neural Engine i zaawansowany procesor sygnału obrazu, sprawiają, że jest to jeden z najszybszych tabletów na rynku. iPad  Pro M1  2021 posiada również do 16 GB pamięci RAM o dużej przepustowości i do 2 TB pamięci masowej czyli dwa razy więcej niż poprzednie modele.

Lepszy jest  też nowy 12,9-calowym ekranie mini-LED wyświetlacz Liquid Retina XDR iPada Pro,  który teraz posiada tę samą technologię poprzednio zastosowaną w wysokiej klasy wyświetlaczu Apple ProDisplay XDR kosztującym bagatela 5000 dolarów. Wyświetlacz dotykowy z 10 000 diodami LED ma jasność 1000 nitów (wartość szczytową 1600 nitów) i współczynnik kontrastu milion do 1. Apple twierdzi, że fotografowie, kamerzyści i filmowcy poczują się jak w domu, edytując treści HDR na nowym iPadzie Pro.  Może i tak ale chcielibyśmy wiedzieć jak wielu z nich tak naprawdę z  tego korzysta.

Napędzany najnowszym oprogramowaniem iPadOS, iPad Pro może skutecznie działać jako wydajny komputer przenośny z obsługą Apple Pencil, gładzika, myszy i klawiatury. Dodatkiem do tej możliwości jest łączność Thunderbolt i USB 4 z czterokrotnie większą przepustowością niż poprzednie modele, w tym 10 Gb / s Ethernet.

Komórkowa wersja iPada Pro jest wyposażona w technologię 5G, która zapewnia prędkość pobierania do 4 Gb / s. Chociaż zasięg 5G w wielu miejscach pozostawia nadal sporo do życzenia, powinien być przydatny dla osób znajdujących się w zasięgu.

Nowy iPad Pro jest dostępny w dwóch rozmiarach – 11- i 12,9 cala oraz w dwóch kolorach – gwiezdnej szarości (space grey) i srebrnym (silver). Ponadto występuje w pięciu konfiguracjach od 128 GB do 2 TB jeśli chodzi o pamięć masową. Ceny 11-calowego iPada Pro zaczynają się od 799 dolarów i 999 dolarów odpowiednio za wersję  Wi-Fi i 5G. Podobnie, wersja 12,9-calowa zaczyna się od 1099 dolarów i 1299 dolarów. Wszystkie modele pojawią się w drugiej połowie maja, ale zamówienia w przedsprzedaży będą dostępne na całym świecie już od końca tego miesiąca czyli 30 kwietnia.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.