Home / Aktualności / iPad Air 2 – nowszy ale czy lepszy?

iPad Air 2 – nowszy ale czy lepszy?

iPad Air 2 02
Apple zapowiedziało właśnie swój flagowy tablet, którym jest iPad Air 2. Jak zwykle, nie tylko w produktach Apple, tablet ten jest cieńszy (o 18 procent), i jego grubość wynosi tylko 6,1 mm

Nowości zauważymy już na poziomie wyświetlacza, który nie posiada przestrzeni powietrznej pomiędzy szkłem a czujnikiem dotykowym oraz powłoki antyrefleksyjnej redukującej odbicie światła o 56 procent. Sama wielkość ekranu pozostała bez zmian i nadal wynosi 9,7 cala a jego rozdzielczość to 2048 × 1536 pikseli.

Sercem iPad Air 2 jest procesor Apple A8X, ten sam użyty w najnowszych smartfonach tej marki czyli iPhone 6 i iPhone 6 Plus. Jest to oczywiście 64-bitowa jednostka z dwoma rdzeniami, wspomagana dodatkowo koprocesorem M8.

Pod względem osiągów graficznych chipset A8X ma być 180 razy bardziej wydajny niż pierwotny iPad. Szkoda, że firma nie podała różnicy do pierwszej generacji iPada Air. Jeśli zaś chodzi o wydajność samego procesora to można tu mówić o 12 krotnym przyroście wydajności.

Ipad Air 2, również nie przynosi rewolucji pod względem kamer (tak jak to miało miejsce w przypadku obu wariantów iPhone 6), pozostawiając nieznacznie usprawnioną kamerę 8 MP z tyłu (wielkość piksela wynosi teraz 1.12µ, przesłona zaś f/2.4). Jakość nagrywanych filmów to oczywiście 1080p, lecz to chyba nie pozostawiało żadnych wątpliwości.

Jeśli chcielibyśmy natomiast nagrywać w zwolnionym tempie i w 120 klatkach na sekundę, rozdzielczość ta roztanie zmniejszona do 720p co nadal jest nie najgorszym wynikiem.

Gdy zaś spojrzymy na kamerę z przodu najnowszego iPada Air, to kamera FaceTime dzięki zwiększonej przesłonie w stosunku do pierwszej generacji umożliwia 81 procentowo większe wyłapanie światła. Pod względem funkcji usprawniono w tym punkcie wykrywanie twarzy, wielokrotne zdjęcia selfies czy też zdjęcia HDR.

Pod względem połączeń także nie jest żle. Nowy iPad Air 2 posiada bowiem WiFi 802.11ac z technologią MIMO (Multiple In Multiple Out), zaś wersje z LTE będą również dostępne, notabene odpowiednio droższe.

Tak jak podejrzewano najnowszy tablet wyposażono w Touch ID, dla bezpieczniejszego korzystania z samego tabletu oraz zakupów w internecie. Oznacza to więc tym samym korzystanie z Apple Pay, w miejscach gdzie będzie ono dostępne. Póki co zasięg tej usługi jest mocno ograniczony.

iPad Air 2 01
Apple podaje, że pod względem czasu pracy na baterii iPad Air 2 ma działać nieprzerwanie do 10 godzin przy umiarkowanym używaniu tego tabletu. Testy mogą te wyniki znacznie zmodyfikować.

Systemem operacyjnym z jakim Apple będzie sprzedawało Air 2 to oczywiście iOS 8.1, zaś jego cena wynosić ma 499 dolarów za wersję 16 GB , 599 za 64 GB wersję oraz 699 dolarów za 128 odmianę urządzenia (wszystkie wersje to oczywiście Wi-Fi). Gdy zaś zapragniemy posiadanie wwersji LTE to przyjdzie nam zapłacić odpowiednio 629, 729 oraz 829 za 16 / 64 / 128 GB.

iPad Air 2 03
Na osłodę przyjdzie nam wybór kolorów z takich jak srebrny, kosmiczny szary oraz złoty. Szkoda tylko, że od czasu jak patrzyliśmy na polski sklep Apple nic się nie zmieniło i firma nadal uważa, że w naszym kraju językiem ojczystym jest angielski.

iPad Air 2 04