Home / Komputery mobilne i tablety / iPad 4 – ewolucja czy rewolucja?

iPad 4 – ewolucja czy rewolucja?

Apple-icon-16x16Nowy Ipad 4 – ewolucja czy rewolucja?

 

Nowy iPad a może raczej nowszy iPad bo tak raczej należałoby określić nowy produkt Apple. W najnowszym wydaniu bardziej kryje się ewolucja niż rewolucja. Obecny rynek nie oszczędza Apple pod względem konkurencji, która depcząc jej po piętach wypuszcza produkty nieco zmodernizowane aby nie stracić udziałów czy to w rynku telefonów, tabletów czy jakimkolwiek innym.

 

Apple-icon-16x16Design nowego iPada

iPad 4  

Pod względem wielkości nowy produkt nadgryzionego jabłuszka jest identyczny ze swoim poprzednikiem. Wersja tabletu z Wi-fi waży 652g co jest .. tak, identyczne z iPadem 3.

Nie ma jednak co kręcić z tego powodu nosem gdyż nie jest to strasznie dużo pod względem wagowym w wielkość tabletu jest raczej optymalna. Oczywiście spadek wagi byłby mile widziany gdyż wszystko dąży do miniaturyzacji, która powinna powodować spadek wagi ale zawsze jest coś kosztem czegoś.

 

Nowy Ipad jak wiele nowych produktów Apple zaadoptował złącze Lightning cechujące się mniejszymi wymiarami w porównaniu z poprzednim 30-pinowym złączem. W obecnym produkcie nie przełożyło się to na zmniejszenie grubości tabletu lecz nie wykluczone, że nie zmieni się to w przyszłych.

 

Jakośc wykonania nowego iPada jest nadal poprzeczką trudną do pokonania dla konkurentów. Firma stawia wysoki nacisk nie tylko na małą wagę urządzeń lecz również na jakość i rodzaj stosowanych materiałów. Jej nowy produkt nadal korzysta z aluminiowej obudowy (co dla części konkurentów podnosi koszty wykonania a więc zmniejsza konkurencyjność ich produktu).

 

Apple-icon-16x16Ekran

Ekran iPada 4Od dawien dawna wiadomo, że ekran nawet pierwszych iPadów zaskakiwał rozdzielczością oraz  wielkością pikseli PPI (a raczej jej małością).

Ipad 4 posiada standardowy jak na tą linię produktów ekran o przekątnej 9,7” i cechujący się rozdzielczością 2,048×1,536 pikseli (dla porównania najbliższy konkurent ipada Google Nexus 10 posiada 10.55 calowy ekran o rozdzielczości 2560 x 1600 pixeli z ich upakowaniem na poziomie 300PPI co jest obecnie najwyższą wartością w tabletach).

 

Ekran iPada 4 cechuje się wyjątkowym nasyceniem kolorów oraz bardzo dobrym kontrastem. Kąty widzenia są w tym produkcie również bardzo dobre co w połączeniu z gęstością upakowania pixeli (PPI) nawet najdrobniejszy tekst wygląda bardzo ostro i jest łatwy w czytaniu.

 

Apple-icon-16x16Procesor

Procesor Apple A6X iPad 4

Apple użyło swojego nowego procesora A6X o częstotliwości 1.4GHz, który według producenta ma oferować dwukrotnie większą prędkość Ipadowi 4. Procesor graficzny jest tym samym układem użytym w ipadzie 3 czyli czterordzeniowym. Testy wydajności przeprowadzone przez nas potwierdziły wzrost wydajności deklarowany przez producenta.

Test SunSpider JavaScript nowy iPad ukończył w 890ms, natomiast Ipad3 potrzebował do tegoo aż 1507ms. Dla testów graficznych użyliśmy znanego GLBench w którym Ipadowi 4 udało się uzyskać 50.8 klatek na sekundę, zaś Ipad 3 musiał zadowolić się 25.5 klatkami na sekundę. Zarówno nowy jak i poprzedni model Ipada zapewnia wyjątkowe doznania bez zbędnych opóźnień.

 

Apple-icon-16x16System Operacyjny

Apple app storePod maską iPada4 pracuje system iOS6 dzięki któremu wszystkie operacje wykonywane na tablecie są nadzwyczaj płynne i pozbawione opóźnień. System ten również wspiera wielodotykowość (w tym uszczypnięcie powodujące powrót to menu głównego lub też ruch palcem z góry ekranu dający dostęp do menadżera zadań).IOS6 wprowadził do iPada 4 asystenta Siri znanego z Iphonów a także obsługę plików w chmurze (iCloud), przeglądarkę internetową Safari. Ciekawą cechą tego systemu jest współdzielenie zdjęć ze wszystkimi urządzeniemi z systemem iOS6.Na chwilę obecną nie mamy dobrych wiadomości dla wszystkich chcących używać alternatywy Google Maps. System map i nawigacji Apple nadal jest dosyć niedopracowany (szczególnie o poprawki prosi się system zdjęć satelitarnych. Pocieszające może okazać się tylko to, że nieposiadający modułu GPS a jedynie Wi-Fi (do sprawnego korzystania z map w terenie przydatna może okazać się wersja 3G / 4G).

Największą zaletą systemów operacyjnych Apple pozostaje niezmienna mnogość aplikacji (w tym muzyki, filmów itp.) na które firma z Cupertino na wiele wyłączności.

 

Apple-icon-16x16Sieć bezprzewodowa

iPad 4 sieć bezprzewodowaNiezaprzeczalną zaletą nowego jabłuszka jest obsługa dwuzakresowego pasma sieci bezprzewodowej 802.11n (2.4 oraz 5GHz). Ciągle rozszerzana oferta szybkich dwuzakresowych routerów jeszcze bardziej zachęca do kupna nowego tabletu Apple. W zatłoczonych miastach oraz domach gdzie plątanina kabli i konstrukcji metalowych lub też urządzeń bezprzewodowych pracujących w paśmie 2.4GHz (od telefonów bezprzewodowych, poprzez klawiatury, myszki, kontrolery do gier i inne urządzenia) uniemożliwia uzyskanie dobrego sygnału a więc większych prędkości transferu danych.

 

Apple-icon-16x16Kamera

Kamera ipada 4Apple iPad 4 dzieli ten sam do jego poprzednik Ipad3 moduł kamery czyli 5-cio megapikselowy sensor.

Sprawdzona konstrukcja kamery daje bardziej niż dobre efekty w postaci zdjęć czy nagrywanych filmików. Są one dobrze wyeksponowane, dokładne i realnie odzwierciedlające rzeczywistość. Mniejszy niż np. w przypadku iPhona (8Mpix) sensor kamery można tłumaczyć tym, że za pomocą tabletu zwykle nie wykonujemy zbyt wielu fotek lub kręcimy wielu filmików. Tego typu czynności są w takich przypadkach sporadyczne. Mniejszy sensor da się już we znaki gdy będziemy chcieli wyciąć część zrobionego zdjęcia (tzw. Crop). Zauważalny wtedy stanie się brak detali szczególnie na ciemniejszych obiektach.

 

Przy dobrym oświetleniu uzyskane zdjęcia są bardzo zadowalające. Cechuje je dobra ekspozycja oraz balans kolorów.

 

Przy zmniejszonym oświetleniu tak jak by mogło się przypuszczać pojawiła się odrobna szumów. Ich ilość nie była jednak na takim poziomie aby zdyskwalifikować zdjęcie, które mimo ich obecności nadal było na dosyć przyzwoitym poziomie. Przyzwoity poziom to jednak oglądanie tych zdjęć na małym ekranie tudzież wydruk malych odbitek (przy większym formacie szumy będą już raziły w oczy.

 

Przy bardzo słabym oświetleniu raczej nie zalecamy wycinania fragmentów zdjęć i ich powiększaniu. Kamera tak jak w przypadku tego typu urządzeń (tablety, niektóre smartfony itp.) nie radzi sobie z rejestrowaniem zbyt wielu szczegółów. Ze zrobionego zdjęcia w takich warunkach oczywiście będziemy w stanie domyśleć się o jego treści lecz zbyt wielkiego użytku z jego obróbką mieć  nie będziemy.

 

Z resztą do profesjonalnych zadań mamy np. profesjonalne aparaty SLR czy też aparaty kompaktowe lepiej radzące sobie z zadaniem fotografowania dzięki np. lepszym lampom błyskowym.

 

A jak iPad4 sobie radzi z nagrywaniem fimików? Podobnie jak w przypadku robienia zdjęć. Gdy ośietlenie jest dobre, dobre są także filmy kręcone tylną kamerką. W przypadku pogorszenia oświetlenia jakość narań również pogorsza się znacząco.

Podczas gdy tylna kamera jest w stanie nagrywać obrazy z rozdzielczością 1080p czyli Full HD, przodnia może poszczycić się jedynie 720p (czyli rozdzielczością HD) co jest więcej niż wystarczające do np. rozmów poprzez Skype (lub Face Time), do czego została najprowdopodobniej stworzona.

 

Apple-icon-16x16Odmiany iPada 4

Pojemność pamięci w iPadzie 4Tak jak wcześniej dostępne wersje Ipadów, tak i tutaj mamy do czynienia z wersjami 16, 32, 64 GB oraz ostatnio wprowadzona wersja 128GB. W zależności od zastosowań jakie polecimy nowemu produktowi Apple ilość pamięci w naszym tablecie będzie musiała być odpowiednia (a co za tym idzie cena większa). Dla Uzywania tabletu do sporadycznych gier oraz głównie do syrfowania po internecie powinniśmy zadowolić się 16GB. Dla zapalonych graczy i profesjonalistów (fotografia, edycja muzyki i inne zastosowania biznesowe) polecilibyśmy wersję 64 lub 128GB.

 

Apple-icon-16x16Żywotność baterii Ipada 4

Porównując produkty często dochodzi do porównań testowanego użądzenia z jego poprzednikiem (jeśli jest dostepny). Tak też jest w tym przypadku. Ipad 3 przy odtwarzaniu filmów (50% jasnośći martycy) osiągnął czas blisko 11 godzin. Ipad 4 w związku z jego większą mocą mógł poszczycić się prawie (lub aż) 10 godzinami. W naszym mniemaniu jest to wynik bardzo dobry o czym marzą niektórzy producenci podobnych rozwiązań.

 

Podsumowanie

 

Odpowiedzieliśmy już na początku, że iPad 4 to raczej ewolucja niż rewolucja. Jednak pozytywna ewolucja. Apple uczy się na błedach i dobrze ulepsza kolejne produkty czego dowód mamy także w przypadku nowego Ipada. Jakośc wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie czego dowodem jest cena samego urządzenia, która oscyluje w tych samych granicach w jakich poprzednik debiutował. Niezaprzeczalną zaletą produktów Apple (w tym testowanego Ipada) jest jego system operacyjny iOS oraz jego wsparcie, które przekłada się na ilośc dostępnych aplikacji. Cena iPada 4 to jedno, przyjemność i trzymanie wartości samego urządzenia to coś już zupełnie odrębnego.

 

Ipad 4 16 GB Wi-Fi –  2025 zł (komputronik.pl), 2068, 80 zł (Saturion.pl), 2142 zł (morele.net)

Ipad 4 16GB Wi-Fi 4G – 2149 zł (komputronik.pl), 2 295,80 zł (Saturion.pl), 2392 zł (morele.net)

Nowy Ipad 4 – ewolucja czy rewolucja?   Nowy iPad a może raczej nowszy iPad bo tak raczej należałoby określić nowy produkt Apple. W najnowszym wydaniu bardziej kryje się ewolucja niż rewolucja. Obecny rynek nie oszczędza Apple pod względem konkurencji, która depcząc jej po piętach wypuszcza produkty nieco zmodernizowane aby nie stracić udziałów czy to …

Ocena końcowa

Design - 9
Ekran - 9.5
Procesor - 8.5
Aplikacje - 10
Łączność - 9
Kamera - 9
Żywotność baterii - 9.5

9.2

Wymiatacz

Podsumowanie : Bardzo udany design, największa liczba dostępnych aplikacji oraz jeden z najlepszych ekranów dostępnych w urządzeniach mobilnych przy zachowaniu bardzo dobrej pracy na baterii.

Twoja ocena: Oceń jako pierwszy !
9

O użytkowniku admin