Home / Komputery Stacjonarne / Płyty główne / Inwazja płyt głównych ASUS serii Z270 z rodziny ROG, Prime i TUF

Inwazja płyt głównych ASUS serii Z270 z rodziny ROG, Prime i TUF

asus-z270-motherboards

ASUS ogłosił dziś kompletną linię swoich płyt głównych Z270,  zaprojektowanych w celu maksymalnego wykorzystania potencjału procesorów Intel Core 7 generacji. Nowa rodzina obejmuje bardzo oczekiwaną następną generację płyt głównych do gier Republic of Gamers (ROG) Maximus IX — zwłaszcza że model Maximus IX Apex już zapewnił sobie miejsce w historii, ustanawiając osiem rekordów świata i 13 pierwszych miejsc w skali globalnej w kilku najcięższych benchmarkach.

Wśród zaprezentowanych modeli znalazły się najnowsze płyty główne do gier ROG Strix dla entuzjastów zwracających uwagę na styl, zupełnie nowa seria ASUS Prime do codziennego przeprowadzania zmian i regulacji, a także najnowsze płyty ASUS TUF o stabilności 24/7 i zupełnie nowych opcjach przetaktowania. Seria płyt głównych ASUS do stacji roboczych również została przystosowana do rewolucji Z270 — wszystkie płyty są naszpikowane wyjątkowymi technologiami pozwalającymi użytkownikom wycisnąć maksimum wydajności z najnowszych CPU Intela.

Producent szczyci się, że dzięki najnowszym technologiom użytkownicy mogą bez problemu przetaktować swój procesor do 5 GHz, a nawet wyżej, a wszystko to za jednym kliknięciem w gotowym profilu UEFI. 5-Way Optimization z kolei dynamicznie optymalizuje kluczowe aspekty systemu na podstawie rzeczywistego użycia, m.in. dzięki zupełnie nowej funkcji Stress Test Distribution, która pozwala użytkownikom dostosować proporcje obciążenia CPU oraz DRAM i uzyskać najlepszą wydajność przetaktowania. Również najnowsza generacja Fan Xpert 4 umożliwia użytkownikom monitorowanie temperatury GPU, gwarantując jego pracę w niższej temperaturze, gdy karta graficzna jest pod dużym obciążeniem, np. podczas tworzenia treści 3D albo grania.

Technologia ASUS Pro Clock, którą zobaczymy w opisywanych tu produktach, ma specjalizowany generator zegara bazowego (BCLK) zaprojektowany do procesorów Intel siódmej generacji, pozwalający zwiększyć częstotliwość zegara bazowego do 425 MHz i ponad tę wartość. Współpracuje ona z układem ASUS TurboV Processing Unit (TPU) przy zwiększaniu kontroli podkręcania napięcia i zegara bazowego oraz podwyższa wydajność do 5,4 GHz i wyżej. Warto też wspomnieć o trzeciej generacji ASUS T-Topology wznoszącej przetaktowanie pamięci DDR4 na nowe poziomy — do 4133 MHz, czy nawet dalej.

Podążając za zeszłorocznymi trendami, także w 2017 zobaczymy systemy podświetlania LED, którym w przypadku opisywanych tu płyt reprezentuje ASUS Aura Sync – pierwszy w świecie system synchronizacji RGB przez płytę główną oferujący niezwykłe pokazy świetlne z nawet dziewięcioma efektami na wszystkich płytach głównych, kartach graficznych i urządzeniach peryferyjnych zgodnych z Aura Sync. Wszystko to sterowane prostą i intuicyjną aplikacją Aura. Natomiast zupełnie nowy tryb Music może także powodować pulsowanie zsynchronizowanych diod LED w rytm ulubionych utworów użytkownika. 

Interesującą naszym zdaniem nowością jest obsługa podzespołów wykonanych na drukarkach 3D, dzięki czemu użytkownicy mogą w prosty sposób wydrukować własne części zmieniające wygląd płyty głównej, zwiększające wydajność systemu lub porządkujące kable.   

ASUS podjął też współpracę z Shapeways, największą na świecie firmą świadczącą usługi wydruku 3D, aby uruchomić sklep ASUS 3D Printing Store. Znajduje się w nim pełny asortyment części ASUS do wydrukowania w 3D, umożliwiając użytkownikom wybranie części do druku — wraz z preferowanymi materiałami i kolorami — oraz zamówienie ich bezpośrednio w Shapeways. Dla poszukujących bardziej zaawansowanego dostosowywania dostępne są do pobrania oryginalne pliki CAD, które pozwalają użytkownikom spersonalizować części w dowolnym stopniu przed złożeniem zamówienia w usłudze Shapeways albo wydrukowaniem na własnej drukarce 3D.

Zupełnie nowa płyta główna ROG Maximus IX Apex jest przełomowym modelem w rodzinie produktów ROG, dzięki któremu gracze wracają do korzeni ROG — jedynej w swym rodzaju społeczności największych miłośników gier szukających sposobów na zdobycie szczytów wydajności. Rozplanowana pod kątem wydajności płyta Apex pozwala entuzjastom overclockingu przekroczyć granice za sprawą ekstremalnych metod chłodzenia, w tym ciekłym azotem (LN2) albo ciekłym helem (LHe) — i zdążyła już ustanowić kilka rekordów świata (RŚ) oraz globalnych pierwszych miejsc (GPM), z których kilka nie było pobitych przez bardzo długi czas.

Wśród nich znalazła się najwyższa częstotliwość CPU dla układów Intel Core: rekordowe 7,383 GHz dla jednego rdzenia i jednego wątku oraz 7,328 GHz dla czterech rdzeni i ośmiu wątków na procesorze Intel Core i7-7700K. Ustanowiła też rekordową wartość zegara bazowego (BCLK) na 584 MHz oraz częstotliwości pamięci przekraczającą 5 GHz — dokładnie 5041 MHz. W sumie płyta Maximus IX Apex zdobyła osiem rekordów świata i trzynaście globalnych pierwszych miejsc, co pokazuje poniższa tabela:

 

Kategoria

Benchmark

Nowy wynik

RŚ/GPM*

Benchmarki 2D

PiFast

8 s 72 ms

SuperPi 1M

4 s 937 ms

SuperPi 32M

4 min 17 s 500 ms

Cinebench R11.5 – 4x

16,73

GPM

Cinebench R15 – 4x

1515

GPM

Geekbench3 multi – x4

29463

GPM

GPUPI for CPU – 1B x4

225643

GPM

HWBOT Prime – 4x

8471

GPM

wPrime 32M – 4x

2 s 891 ms

GPM

wPrime 1024M – 4x

1 min 31 s 516 ms

GPM

XTU – 4x

2301

GPM

 

 

 

 

Kategoria

Benchmark

Nowy wynik

RŚ/GPM

Starsze benchmarki

Aquamark

1x GPU

652098

GPM

3DMark2001 SE

1x GPU

212326

3DMark03

1x GPU

351557

2x GPU

342682

GPM

3DMark05

1x GPU

88398

2x GPU

87604

GPM

3Dmark06

1x GPU

68888

2x GPU

68766

GPM

 

 

 

 

Kategoria

Benchmark

Nowy wynik

RŚ/GPM

Benchmark 3D

Unigine Heaven — ustawienie Xtreme

1x GPU

11009,58

GPM

2x GPU

11187,77

Linia płyt głównych ROG obejmuje modele Maximus IX Extreme, Maximus IX Formula, Maximus IX Hero oraz dwa nowe: Maximus IX Code i Maximus IX Apex, jak również serię ROG Strix — najnowszego członka rodziny ROG. Wszystkie nowe płyty główne oparte są na najnowszym chipsecie Intel Z270 i zaprojektowane z wykorzystaniem czołowych innowacji oraz rozwiązań stosowanych wyłącznie przez ROG, by zapewnić fantastyczną wydajność w każdym przypadku.

Nowa rodzina ROG oferuje najlepszy dźwięk w grach dzięki wyjątkowemu kodekowi audio SupremeFX, najlepsze rozwiązania do chłodzenia powietrzem lub cieczą, najwyższą wydajność automatycznego przetaktowania, a także wiele usprawnień projektowych i oryginalnych funkcji. Ponadto Aura Sync wraz z projektami do wydruku w 3D zapewniają stylowe możliwości dostosowania i uzyskania niesamowitych maszyn do gier.

ROG oferuje też dwa kompletne rozwiązania dla Z270 do chłodzenia wodą — Maximus IX Extreme i Maximus IX Formula.

Maximus IX Extreme jest pierwszą w świecie płytą główną ze zintegrowanym monoblokiem — wykonanym przez ekspertów z Bitspower. Maximus IX Extreme została naszpikowana innowacjami ROG, które usprawniają tradycyjne rozwiązania: monoblok wykrywa siłę przepływu wodnego chłodziwa i ma specjalizowany obwód do wykrywania temperatury wejściowej i wyjściowej oraz wycieków. Monoblok obejmuje też sąsiadujący radiator M.2, dzięki czemu uzyskuje się niezrównane rozpraszanie ciepła eliminujące dławienie, a co za tym idzie — zwiększa się stabilność i wydajność.

Uznany radiator hybrydowy na płycie Maximus IX Formula został przeprojektowany przez mistrzów chłodzenia z EKWB. Nowe, cieńsze łopatki dają temperaturę niższą o 4˚C w porównaniu do poprzedniej wersji, zapewniając sprawne, ciche chłodzenie. Wszystkie płyty główne ROG oferują lepsze chłodzenie wodą dzięki wspornikom na płycie umożliwiającym przepływ wody i łatwe monitorowanie czujników jej temperatury. 

asus-prime-z270-a

ASUS Prime jest kolejnym etapem ewolucji płyt głównych ASUS z rodowodem sięgającym roku 1989. Nasz zespół światowej klasy inżynierów pasjonuje się dawaniem każdemu radości z dostosowywania i dostrajania sprzętu, a głównym motorem stworzenia Prime było zapewnienie łatwego dostępu do zaawansowanych funkcji używanych przez entuzjastów tak, by wszyscy mogli korzystać z maksymalizacji wydajności, stabilności i kompatybilności we własnych konstrukcjach PC.

Płyty Prime wyposażono w stosowane wyłącznie przez ASUS-a rozwiązanie 5-Way Optimization regulujące cały system jednym kliknięciem, w tym z ulepszoną funkcją automatycznego overclockingu do 4,8 GHz i dalej, a także z usprawnionym narzędziem FanXpert 4, które monitoruje temperatury GPU i zapewnia optymalną pracę podczas grania.

Trzecia generacja T-Topology podbija częstotliwość DDR4 do 3866 MHz i wyżej, gwarantując ultrastałą jakość i minimalny przesłuch, podczas gdy 5X Protection III oferuje kilka sprzętowych zabezpieczeń, w tym zupełnie nowe gniazdo SafeSlot, które cechuje się wzmocnioną konstrukcją przytwierdzoną do płyty głównej specjalną obejmą, co daje 1,6 raza mocniejszy uchwyt i 1,3 raza większą odporność na ścinanie niż w standardowych gniazdach rozszerzeń.

Płyty główne z serii Prime obejmują też stosowaną wyłącznie przez ASUS technologię Aura Sync ze zintegrowanym, 4-stykowym gniazdem RGB pozwalającym na zsynchronizowanie iluminacji w sprzęcie zgodnym z Aura Sync, a także specjalny otwór montażowy 3D do elementów wydrukowanych w 3D.

Seria Prime ulepsza też wrażenia słuchowe dzięki kodekowi S1220A. Kodek opracowany w bliskiej współpracy z firmą Realtek® zwiększa współczynnik sygnału do szumu do 120 dB w przypadku wyjścia stereo i 113 dB w przypadku wejścia liniowego, co umożliwia uzyskanie doskonałego dźwięku, a ponadto ma obwód wykrywający impedancję, który automatycznie dopasowuje wzmocnienie do podłączonych słuchawek i zapewnia optymalny zakres głośności. Wbudowana technologia DTS Headphone:X to dogłębny dźwięk przestrzenny i bogate doznania audio.

Kluczowym elementem całej nowej serii Prime Z270 jest też ultraszybka komunikacja, w tym dwa gniazda M.2 dające przepustowość 32 Gb/s interfejsu PCI Express (PCIe), jak również USB 3.1 typu A i odwracanego typu-C. Większość płyt głównych z serii Prime obsługuje również pamięć Intel Optane. Prime Z270-A oraz Z270-AR mają mostek ASUS SLI HB (2-Way-M) — szybką w montażu kartę rozszerzeń, która podwaja wartość transferu, zapewniając płynną grę przestrzenną i jest kompatybilna z kartami graficznymi NVIDIA Titan X, GeForce GTX 1080 oraz GeForce GTX 1070.

Profesjonaliści z pewnością z radością powitają płyty TUF, w tym TUF Z270 MARK 1 i Mark 2, zaprojektowane tym razem z myślą o overclockingu. Trzecia generacja ASUS T-Topology wykorzystująca nowe, bardzo dopracowane rozmieszczenie DRAM, oferuje większy potencjał przetaktowania DDR4, który umożliwia użytkownikom niespotykane dotąd podkręcanie częstotliwości pamięci — aż do 3866 MHz, jeśli zajęte są wszystkie gniazda pamięci.

Pro Clock jest generatorem zegara bazowego stosowanym wyłącznie przez ASUS-a, który podwyższa częstotliwość tego zegara do 425 MHz z procesorami Intela siódmej generacji, wznosząc wydajność systemu TUF na ekstremalne poziomy. Płyty wyposażone są też w Thermal Radar 2+ z układem TurboV Processing Unit (TPU) do efektywnego działania dzięki precyzyjnemu sterowaniu napięciem i monitoringowi — przy czym wszystko zarządzane jest jednym kliknięciem.

Inżynierowie ASUS TUF stworzyli TUF ICe — specjalizowany procesor, który monitoruje czujniki temperatury na płycie głównej i szybkości wentylatorów, by uzyskać bardzo dokładne chłodzenie bez względu na to, czy ręcznie zmieniasz ustawienia, czy korzystasz z automatycznej optymalizacji jednym kliknięciem w narzędziach Thermal Radar 2+ i TUF Detective 2. Thermal Radar 2+ pozwala użytkownikom sterować wentylatorami w kartach graficznych ASUS i obudowie. Dzięki obecności wielu czujników na płycie można monitorować temperatury płyty oraz GPU podczas grania i tworzenia treści, a w rezultacie błyskawicznie dostosować chłodzenie w czasie rzeczywistym, przy czym użytkownicy mają możliwość ręcznej regulacji albo automatycznej optymalizacji jednym kliknięciem.

TUF Thermal Armor jest wytrzymałą, futurystyczną osłoną z wbudowanym oświetleniem Aura RGB, które dodaje przykuwającą wzrok estetykę każdemu systemowi TUF Z270. Świetnie wygląda i stanowi kolejny element układu chłodzenia. Użytkownicy muszą tylko podłączyć dodatkowy wentylator zwiększający przepływ powietrza do wrażliwego na ciepło modułu regulatora napięcia — to redukuje temperaturę obszaru nawet o 18,9°C.

Podobnie jak seria Prime, tak TUF Z270 oferuje dogłębny dźwięk przestrzenny dzięki kodekom Realtek S1220A i Crystal Sound 3, a także technologii DTS Headphone:X.

 

Dostępność i cena powinna zostać podana w najbliższym czasie.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.