Home / Aktualności / Intel zapowiedział procesory Core i5, Core i7 oraz Core i9 serii X

Intel zapowiedział procesory Core i5, Core i7 oraz Core i9 serii X

Core i9 serii X

Jeśli tworzysz, grasz lub jesteś po prostu entuzjastą nowych technologii, to najnowsze, zapowiedziane przez Intela procesory Core i5, Core i7 oraz Core i9 serii X mogą być czymś dla Ciebie. Deklarowane jako najbardziej skalowane procesory stworzone dotychczas przez Intela, posiadają od 4 do 18 rdzeni i mają zadowolić potrzeby zarówno tych szukających wydajności na poziomie podstawowym (a przez to znacznie tańszych), jak i tej w ekstremalnym wykonaniu.

Podczas gdy seria Core i5 oraz i7 była już nam poniekąd znana, seria Core i9 jest nowością zapowiedzianą prze Intela. Ma ona zapewniać jeszcze lepszą wydajność zarówno podczas tradycyjnego grania, jak i VR czy tworzenia treści (m.in. edycja wideo). Maksymalnie (na chwilę obecną) seria Core i9 serii X zaoferuje wspomniane 18 rdzeni i 36 wątków, wspierane przez technologię Intel Turbo Boost Max 3.0, aczkolwiek mając na uwadze oddech na plecach od AMD, Intel z pewnością nie powiedział w tym temacie ostatniego słowa.

Seria X to jak wspomnieliśmy wydajność. Procesory tej serii mają osiągać 1 Teraflop i być pierwszą platformą Intela, która jest w stanie dostarczyć takiej mocy. Tak jak w kilku innych procesorach, tak i tu możemy liczyć na wsparcie Intel Optane – akceleratora systemowego w postaci małej, ale szybkiej pamięci. która w znaczy sposób przyspieszy tracycyjne „twardziel”.

Intel ukłonił się także po raz kolejny w stronę entuzjastów z tą serią, oddając im możliwość używania większej ilości rdzeni, któe wykorzystywać mają takie funkce OC jak offset AVX 512, kontroler pamięci z możliwością krokowego ustawiania poziomu zasilania czy PEG/DMI.

Dlaczego warto?

  • Seria X (Xtreme performance) zapewnia do 10 procent lepszą wydajność przy wielu wątkach niż miało to miejsce w przypadku poprzedników (serii Core i5 czy Core i7). Jednowątkowość jest zaś o 15 procent lepsza, co nie jest może ogromnym usprawnieniem, niemniej jest już zauważalna.
  • Połączenie 36 wątków z możliwością użycia pamięci w trybie quad-chanel oraz do 44 linii PCIe 3.0 bezpośrednio połączonych z procesorem daje naprawdę duży potencjał, szczególnie gdy do zestawu trafi jeszcze szybszy dysk SSD. 
  • Dzięki wspomnianej skalowalności tej serii – 4,6,8,10,12,14 lub 16 rdzeni, praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od zasobności portfela. 
  • Procesory Core i5, Core i7 oraz Core i9 serii X dzięki platformie X299 zapewniać mają lepsze możliwości I/O (wejść / wyjść)
  • Wsparcie 4 kanałowej pamięci DDR4-2666 z wsparciem Extreme Memory Profile (Intel XMP) zapewni niedoświadczonym użytkownikom wzrost wydajności już na starcie.
  • Nie dość, że Intel odblokował procesory serii X, to jeszcze wyrównał wydajność pamięci cache co przynajmniej w teorii powinno nieznacznie spowodować wzrost wydajności całego systemu.

Tak więc jak widzicie, seria Xtreme wygląda całkiem obiecująco. Jedyną niewiadomą na chwilę obecną jest cena procesorów tej serii, aczkolwiek nie powinna być ona tajemnicą zbyt długo, a to z uwagi na to, że procesory mają już niebawem trafić do sprzedawców. Wtedy to okaże się, czy stosunek wydajności do ceny jest na tyle duży, że nie warto się kłaniać w kierunku AMD i procesorów Ryzen.

Procesory Core i5, i7 oraz i9 serii X X299 chipset

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.