Home / Aktualności / Intel zakończył transakcję sprzedaży działu modemów mobilnych dla Apple za milliard dolarów

Intel zakończył transakcję sprzedaży działu modemów mobilnych dla Apple za milliard dolarów

Firma Intel Corporation poinformowała właśnie, że zakończyła sprzedaż większości swojego biznesu modemów do smartfonów firmie Apple. Transakcja o wartości 1 miliarda dolarów została ogłoszona 25 lipca 2019 r. Jak wcześniej ujawniono, transakcja ta pozwala firmie Intel skupić się na opracowywaniu technologii dla sieci 5G, zachowując jednocześnie opcję opracowywania modemów do aplikacji innych niż smartfony, takich jak komputery osobiste, Internet rzeczy (IoT), urządzeń czy pojazdów autonomicznych.

Wygląda na to, że Intel uważa, że ​​umowa była rażąco zaniżona. Firma opisuje to jako „stratę wielu miliardów dolarów” i twierdzi, że konkurencyjny producent chipów Qualcomm zasadniczo stworzył warunki, które wypchnęły go z rynku. Co by jednak nie było głównym powodem, producent procesorów nie jest teraz w stanie cofnąć decyzji sprzedaży. Niemniej jednak należy wspomnieć, że Qualcomm zastosował zasadę „brak licencji, brak chipów”, która uniemożliwia producentom OEM kupowanie ich, chyba że zgodzą się na umowę patentową powodującą, że ​​zawarcie umów na dostawy z rywalizującymi producentami chipów stało się kosztowne.

Jak się dowiadujemy, Intel „zainwestował miliardy, zatrudnił tysiące pracowników, nabył dwie firmy i zbudował innowacyjne światowej klasy produkty, które ostatecznie trafiły do ​​wiodących w branży iPhone’ów Apple, w tym ostatnio wydanego iPhone’a 11.”.

Intel wskazał również na grzywny antymonopolowe Qualcomm w wysokości 1 mld USD nałożone na tego producenta w Chinach, 850 mln USD w Korei, 1,2 mld USD w UE i 773 mln USD na Tajwanie, które udało się obniżyć do 93 mln USD. Jest też niechlubny przypadek agresywnej polityki cenowej jeśli chodzi o modemy 3G, który zabił niektórych jego konkurentów i doprowadził tylko do kary grzywny w wysokości 272 milionów dolarów, która notabene została nałożona  za późno, aby uratować któregoś z producentów (m.in. Intela) przed zamknięciem biznesu modemowego dla urządzeń mobilnych.

W każdym razie Intel nadal będzie sprzedawać modemy 4G na komputerach PC, ale producent chipów skutecznie porzuci modemy w najbliższej przyszłości. Znakiem tego jest niedawna umowa z Mediatek na integrację modemów 5G z laptopami z procesorami Intel.

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.