Home / Aktualności / Intel wyda tylko dwa procesory Broadwell dla podstawki LGA1150?

Intel wyda tylko dwa procesory Broadwell dla podstawki LGA1150?

Według najnowszych informacji jakie pojawiły się w sieci wynika, że Intel może wprowadzić w najbliższych miesiącach (o ile nie w ogóle) tylko dwa modele procesorów opartych o 14-nm architekturę Broadwell, które będą mogły zostać zainstalowane w gniazdach LGA 1150.

Przyczyną takiego obrotu sprawy zapewne jest fakt, iż Intel posiada jeszcze wystarczające zapasy jednostek z rodziny Haswell, a sam rynkowy żywot jednostek Broadwell nie ma być wg obecnych planów zbyt długi przed wprowadzeniem architektury Skylake.

Tym samym na rynek mają trafić jedynie modele Core i7-5775C oraz Core i5-5675C, które będą kompatybilne z gniazdami LGA 1150. Na szczęście oba procesory mają posiadać odblokowane mnożniki.

Współczynniki TDP ww. układów mają wynosić zaledwie 65W. Niestety w stosunku do dotychczasowych członków rodzin Core i7 oraz Core i5 zmniejszeniu ulegnie wielkość pamięci cache L3 o 2 MB i wynosić ona będzie odpowiednio 6 i 4 MB.

Zarówno CPU Core i5-5675C, jak i Core i7-5775C posiadają po 4 fizyczne rdzenie, to jednak tylko drugi procesor posiada wsparcie dla funkcji Hyper-Threading (dwa wątki na rdzeń). Ponadto ww. chipy wyposażone zostaną w zintegrowane układy graficzne Intel Iris Pro 6200.

Do obsługi powyższych jednostek wymagane będą oczywiście płyty główne z podstawkami LGA 1150, a w niektórych przypadkach będzie konieczna także aktualizacja ich BIOS-ów.

Intel Broadwell 01

Źródło: VR-Zone

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.