Home / Aktualności / Intel uaktualnia listę procesorów, które nie otrzymają latek Spectre / Meltdown

Intel uaktualnia listę procesorów, które nie otrzymają latek Spectre / Meltdown

Intel, znany producent procesorów, poinformował właśnie, że nie wszystkie procesory z jego portfolio uzyskają stosowne łatki zabezpieczające przed Spectre / Meltdown.

Oczywiście Intel nadal prowadzi prace nad łataniem luk, aczkolwiek jak sam twierdzi, nie podejrzewał, iż rozmiar prac będzie tak rozległy. Firma informuje, ze dla obecnych platform wypuściła specjalny mikro kod, pomagający zabezpeczyć system przed wspomnianymi lukami, aczkolwiek starsze systemy w tym te wyposażone w procesory Penryn (2007), Yorkfield (2007), Wolfdale (2007), Bloomfield (2008), Clarksfield (2009), Nehalem (2008), bazujące na Jasper Forest (2010) oraz Atom “SoFIA”, wyprodukowany w 2015, nie uzyskają żadnych latek.

Wspomniany brak wsparcia według Intela przedstawia się w charakterystyce architektonicznej i możliwościach mikro kodu dla wspomnianych procesorów, strukturze kodu uniemożliwiającej praktyczne zastosowanie funkcji (łagodzących efekt wariantu 2 CVE-2027-5715), ograniczonego wsparcia komercyjnego dla tych układów, jak również z powodu zastosowania ww CPU w zamkniętych systemach i tym samym ograniczonego efektu Spectre / Meltdown.

Jak wynika z całej sytuacji, zarówno Microsoft jak i Intel jest świadomy, ze pospiech w przypadku procesorów wyprodukowanych prawie dekadę temu nie jest wskazany, jak również typowy użytkownik nie odczuje aż tak efektu wspomnianych luk. W rezultacie prace nad lataniem tak dużej ilości luk przez obie firmy i tak skazane byłyby na porażkę.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.