Home / Aktualności / Intel odzyskuje część rynku procesorów desktopowych i mobilnych

Intel odzyskuje część rynku procesorów desktopowych i mobilnych

Może i AMD szło w zeszłym roku (tak jak w  poprzednich trzech latach) jak burza ale Intel  nie zamierza poddać  się bez walki na co może wskazywać ostatni raport dotyczący sprzedaży procesorów desktopowych i tych, które trafiły do laptopów.  Najnowsze doniesienia odnośnie popularności procesorów wskazują,  że AMD  w czwartym kwartale 2020  roku straciło 0.8 procenta uzyskując 19.3 (spadek z 20.1%) co  oznacza,  że Intel odzyskał  prawie procent rynku jeśli chodzi o ten właśnie segment. Nieoficjalnie mówi się, że AMD zrzuca spadek popularności na pandemię, jak jednak jest naprawdę nikt nie wie. Niemniej jednak  AMD pod względem finansowym w porównaniu do tego samego okresu w 2019 roku  wypada nadal  nieźle, najprawdopodobniej   z uwagi na obecną sytuację  na  rynku  oraz tego, że  ceny Ryzenów serii 5000  są  nieco wyższe od tych, które mieliśmy okazję obserwować w serii  3000.

Podobna sytuacja odnośnie procentu rynku dotyczy procesorów mobilnych. Udział AMD spadł tu o 1,2 procent do 19 procent w czwartym kwartale ubiegłego roku, ale to wciąż 2,8 procent więcej niż w czwartym kwartale 2019 roku. Być może niedawno ujawnione procesory mobilne Ryzen 5000 pomogły AMD odzyskać część utraconego udziału rynkowego.

Los Intela polepszył się dzięki ofercie budżetowych procesorów zaprojektowanych z myślą o urządzeniach takich jak Chromebooki. W czwartym kwartale dostawy procesorów wzrosły o 33 procent, a AMD przyznaje, że niedobory mogą trwać jeszcze kilka miesięcy. W związku z tym Intel może nadal iść naprzód, zwłaszcza że Rocket Lake ma trafić na rynek już  w marcu.

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.