Home / Aktualności / Intel i7-8700K Coffee Lake – efekt Ryzen-a

Intel i7-8700K Coffee Lake – efekt Ryzen-a

W sieci pojawiły się najnowsze slajdy dotyczące procesora Intel Core 8-generacji o symbolu i7-8700K. Procesory Core i7 dla podstawki LGA 11xx po raz pierwszy w swojej historii będą dysponowały aż 6-rdzeniami wspieranymi technologią Hyper Threading (HT). Dotychczas układy z rodziny Core i7 z segmentu dla klientów indywidualnych posiadały maksymalnie 4 rdzenie + HT, dzięki czemu oferowały wsparcie dla maksymalnie 8 wątków jednocześnie.

Najnowsza wersja, która pojawić ma się jeszcze w tym roku otrzyma dwa dodatkowe rdzenie, co spowoduje, że łącznie otrzymamy do dyspozycji procesor oferujący 6 rdzeni i obsługę do 12 wątków. Intel Core i7-8700K oferować ma zaawansowany system zwiększania taktowania (Turbo Boost), dzięki któremu bazowe taktowanie wynoszące wg najnowszych przecieków 3.7 GHz (wcześniej mówiło się o zegarze 3,5 GHz) będzie mogło być efektywniej podbijane.

Tym samym dla jednego rdzenia maksymalna wartość w trybie Turbo Boost wyniesie nawet 4,3 GHz, a dla dwóch oraz czterech i sześciu rdzeni odpowiednio 4,2 i 4 GHz. Przyczynę takiego stanu rzeczy należy upatrywać w premierze procesorów AMD Ryzen, a w szczególności układów Ryzen 5 i Ryzen 7, które wprowadziły do segmentu domowych komputerów 6- i 8-rdzeniowe procesory o konkurencyjnej względem układów Intela wydajności. Oczywiście pamiętamy o układach FX, jednak ich wydajność w stosunku do jednostek Intela nierzadko pozostawiała dość wyraźny niedosyt.

Poniżej przedstawiamy trzy warianty procesorów Core i7-8700, które trafią do sprzedaży. Będą to (od lewej) zapewne biorąc pod uwagę poprzednie generacje modele o symbolach i7-8700K, i7-8700 oraz i7-8700T.

Intel Core i7-8700K CPU-Z 01

Rodzina procesorów Intel Core i7-8700 - specyfikacja 01

Źródło: Internet

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.