Home / Aktualności / Intel gra na zwłokę z 10nm i 7nm procesem technologicznym dla komputerów stacjonarnych

Intel gra na zwłokę z 10nm i 7nm procesem technologicznym dla komputerów stacjonarnych

Jeśli jesteście fanami układów Intela, informacja dotycząca 10nm architektury do komputerów typu desktop, z pewnością was nie ucieszy informacja na temat 10 nm procesorów „Ice Lake” i „Tiger Lake”. Według najnowszych doniesień mają one być dostępne tylko do platformy mobilnej, podczas gdy platforma stacjonarna ujrzy pochodne „Skylake” utrzymujące Intela na powierzchni wody aż do 2022 r. Tak, wygląda na to, że Intel gra poniekąd na zwłokę m.in. ​dzięki HyperThreadingowi i zwiększeniu częstotliwości taktowania w układach „Comet Lake”, które oferują maksymalnie 10 rdzeni. Takie poczynanie ma przywrócić wspomnianym układom Intela konkurencyjność względem procesorów Ryzen wykonanych w 7 nm procesie technologicznym (Zen 2).

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, procesory „Comet Lake” zostaną zastąpione w 2021 r. przez 14 nm „Rocket Lake”, które w jakiś sposób połączą iGPU Gen12 z rdzeniami procesora pochodzącymi z „Skylake’a”, a także najprawdopodobniej uzyskają większą liczbę rdzeni i prędkość taktowania w porównaniu z „Comet Lake”. Dopiero w 2022 r. Intel ma wydać nową mikroarchitekturę na komputerów stacjonarnych pod nazwą kodową „Meteor Lake”. Układ ten zostanie zbudowany na 7 nm procesie technologicznym EUV i prawdopodobnie zintegruje rdzenie procesora w bardziej zaawansowany sposób niż w „Willow Cove”, czy „Golden Cove”.

Wygląda na to, że Intel nie jest w stanie elastycznie dostosowywać się do wymagań rynku i produktów konkurencji. „Skylake”, który ma konkurować z układami „Zen 2” od AMD, nie ma wystarczającej skalowalności i rezerw prędkości zegara, aby pozostać konkurencyjnym z AMD przy wysokich częstotliwościach zegara. Niemniej jednak z czasem Intel rozszerzy swoje układy o modele nowej generacji (odnowione kontrolery pamięci, wsparcie dla PCIe gen 4.0, Gen12 iGPU itp.) o rdzenie CPU „Skylake”. 

Co ciekawe, 10 nm układy „Ice Lake” pozostają w planach działań Intela, w których firma wydaje się pokładać duże nadzieje, aby nie oddać całkowicie udziału w rynku AMD, zwłaszcza że firmy na całym świecie realizują plany 5G, rozpoczynając cykl aktualizacji sprzętu w centrach danych. W 2020 r. Intel mógłby wprowadzić procesory skalowalne Xeon oparte na mikroarchitekturze 10 nm procesory „Ice Lake” z rdzeniami „Sunny Cove” a w 2021 r. procesory Xeon „Sapphire Rapids” z jeszcze większą liczbą rdzeni i lepszą łącznością wejść / wyjść z obsługą PCI-Express gen 5.0, ale czy tak się stanie czas pokaże.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.