Home / Aktualności / Intel będzie zmuszony obniżyć ceny swoich układów po prezentacji procesorów Ryzen 3 generacji

Intel będzie zmuszony obniżyć ceny swoich układów po prezentacji procesorów Ryzen 3 generacji

Zapowiedź przez AMD najnowszej generacji procesorów Ryzen jeszcze bardziej pokrzyżowało plany Intelowi. Procesory giganta silikonowego 9 generacji mogą utracić swoją konkurencyjność w stosunku do oferty AMD i oczekuje się, że procesory desktopowe z rodziny „Ice Lake” zostaną oddane do użytku dopiero w 2020 r. Do tego czasu jak się dowiadujemy, bronią Intela mają być obniżki procesorów w tym poprzez promocje, pakiety i optymalizacje oprogramowania i gier.

Firma ma w planach odświeżenie swojej linii procesorów HEDT (high-end dla komputerów stacjonarnych)  gdzieś w okolicach trzeciego kwartału 2019. Według pewnych źródeł z branży płyt głównych, natychmiastowa reakcja Intela na trzecią generację Ryzen będzie serią obniżek cen produktów w segmencie klientów detalicznych. Te same źródła podają, że ceny procesorów Core dziewiątej generacji można obniżyć o co najmniej 10 procent, ale nie więcej niż 15 procent, w zależności od modelu SKU.

Dzięki temu ceny popularnych układów takich jak Core i9-9900K, i7-9700K i i5-9600K, spadają o 25-25 dolarów. AMD wprowadza na rynek Ryzen 9 3900X, aby konkurować z i9-9900K, Ryzen 7 3800X wlaczący z i7-9700K, a Ryzen 5 3600X bierze na siebie i5-9600K. Trzy jednostki SKU, zgodnie z wewnętrznymi testami AMD, dopasowują się mocą z układami Intela w grach i pokonują je podczas zadań typowo biurowych.

Sercem procesorów Ryzen trzeciej generacji jest nowa mikroarchitektura Zen 2 firmy AMD, która przynosi znaczące zyski w wydajności. AMD zwiększa także liczbę rdzeni na swojej głównej platformie komputerowej dzięki wprowadzeniu rodziny 12-rdzeniowych i 16-rdzeniowych procesorów Ryzen 9 korzystających z podstawki AM4. Jednak choć zastosowanie tych układów jest możliwe w starszych płytach głównych z AM4, to pewne zmiany mogą wymusić u kupujących zmianę płyt głównych (X570) wyposażonych dodatkowo w PCI-Express 4.0 aby w pełni wykorzystać możliwości platformy AMD.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.