Home / Aktualności / Inicjatywa Right-to-Repair (R2R) ma się rozpocząć w 2022 z błogosławieństwem Apple

Inicjatywa Right-to-Repair (R2R) ma się rozpocząć w 2022 z błogosławieństwem Apple

Inicjatywa Right-to-Repair (R2R) lub po polsku prawo-do-naprawy może dziś świętować ogromne zwycięstwo, ponieważ Apple ogłosiło, że zdecydowało się na sprzedaż części, narzędzia i instrukcji do komputerów Mac i iPhone osobom prywatnym. Program „Self Service Repair” umożliwi klientom posiadającym umiejętności techniczne dokonywanie napraw bez konieczności wysyłania urządzenia do firmy Apple lub oddawania go do warsztatu zewnętrznego.

W 2019 r. firma Apple wprowadziła niezależną inicjatywę naprawczą, która umożliwia warsztatom serwisowym innych firm dostęp do oryginalnych części i narzędzi Apple. Rozszerzył ten program w zeszłym roku, dając klientom jeszcze więcej możliwości naprawy swoich urządzeń. Niedawno obiecano załatać wyłącznik awaryjny oprogramowania, który wyłączał Face ID, jeśli użytkownicy mieli naprawiony ekran poza oficjalnymi dostawcami usług Apple.

Program wystartuje na początku 2022 roku w Stanach Zjednoczonych, ale przez cały rok zostanie rozszerzony na inne regiony. Na początku klienci będą mogli jedynie naprawić lub wymienić ekrany, baterie i aparaty. Według Apple są to najczęściej serwisowane moduły, ale w przyszłości planuje rozszerzyć swoją linię części.

Kiedy program sprzedaży się rozpocznie, będzie oferował tylko materiały naprawcze dla iPhone’a 12 i 13, a jakiś czas później rozszerzy się na komputery Mac M1. Sklep internetowy z naprawami samoobsługowymi będzie zawierał ponad 200 części i narzędzi ale firma Apple nie udostępniła żadnych informacji o cenach.

Wracając do prawa do naprawy i programu mającego rozpocząć się w przyszłym roku, po pierwsze klienci serwisu samodzielnej naprawy muszą zapoznać się z instrukcją naprawy. Następnie mogą zamówić potrzebną część lub części w sklepie internetowym Apple Self Service Repair Online Store. Po naprawieniu urządzenia mogą zwrócić uszkodzony moduł do firmy Apple w celu recyklingu i uzyskania kredytu przy zakupie. Jak dużym, tego również na razie nie wiadomo. 

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.