Home / Aktualności / Idhosting – czy dobry i bezpieczny hosting internetowy musi dużo kosztować

Idhosting – czy dobry i bezpieczny hosting internetowy musi dużo kosztować

Na rynku nie brakuje serwisów hostingowych, które co by nie było muszą walczyć o klienta czy to funkcjami czy ceną. Minęło trochę czasu od momentu kiedy przyglądaliśmy się im osobiście, w związku z czym wróciliśmy do tematu, a pod lupę padł idhosting.pl. Poza serwerami www, firma ta oferuje serwery VPS (wirtualne) oraz dedykowane, i oczywistą sprzedaż w tej branży domen. My jednak skupimy się dziś na pierwszej opcji, czyli serwerach stron www.

Pierwszą funkcją, na którą my zwracamy uwagę jest oczywiście cena, drugą limity, a trzecią łatwość obsługi konta. Jeśli chodzi o ceny to usługodawca oferuje szeroki wachlarz serwerów w cenach od 99 do 279 zł. Naszym zdaniem warto skusić się na pakiecie zielonym (149,00 zł) lub żółtym (199,00 zł), jako najbardziej optymalnymi rozwiązaniami dla typowego lub bardziej zaawansowanego użytkownika. Ważne nie tylko dla nas, ale i dla każdego kto szuka oszczędnych rozwiązań, są ceny przedłużeń. W tym przypadku, ceny serwerów www podane na stronie są cenami brutto przez pierwszy i każdy kolejny rok.

W związku z tym nie będziemy „niemile zaskoczeni”, że po pierwszym roku koszty przedłużenia są znacznie wyższe. Z doświadczenia wiemy, że spora część osób nie jest świadoma wyższej ceny po odnowieniu usługi na kolejny rok.

Podczas gdy pierwszy z ww. pakietów oferuje 50 GB pojemności konta i 200 GB transferu miesięcznie, tak za dodatkowe 50 zł na rok (nieco ponad 4 zł więcej na miesiąc) otrzymamy potężne 100 GB przestrzeni dyskowej oraz nielimitowany transfer, a to w przypadku małych lub średnich serwisów internetowych ma kluczowe znaczenie.

IDHosting wykorzystuje niezwykle intuicyjny i łatwy w obsłudze panel administracyjny Odin Plesk będący obecnie najbardziej zaawansowanym panelem administracyjnym dostępnym na rynku. Z jego zarządzaniem poradzą sobie bez problemu osoby, które nigdy nie miały styczności z hostingiem. Widok główny centrum zarządzania zawiera tylko najważniejsze opcje związane z obecnie dodanymi domenami. Informacje zawarte w panelu w zupełności wystarczają do podstawowego zarządzania serwerem.

Gdybyśmy jednak potrzebowali bardziej zaawansowanych opcji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby z nich skorzystać. Po rozwinięciu menu będziemy mieli dostęp m.in. do logów, ustawień PHP czy konfiguracji DNS.

Oprócz strony www w panelu administracyjnym możemy zarządzać także pocztą e-mail. Tutaj do wyboru w zarządzaniu mamy webmaila Horde i Roundcube. Jeśli mielibyśmy któryś z nich polecić, to zdecydowanie byłby to ten drugi. Dosyć estetycznie wyglądający i łatwy w obsłudze.

Menadżer plików z kolei – który jest również dostępny na opisywanym hostingu – pozwoli nam w większości podstawowych działań na plikach wyeliminować klienta FTP oraz edytor tekstu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na bardzo prostą strukturę katalogów. Nie ma tam żadnych zbędnych informacji, a nowo utworzony serwer zawiera tylko 3 katalogi:

• error_docs – zawiera spersonalizowane komunikaty błędów,
• httpdocs – tutaj umieszczamy naszą stronę internetową (ręcznie lub robi to za nas automatycznie kreator),
• logs – zawiera logi błędów i aktywności serwera www.

 

Każdy z tych dwóch pakietów posiada także kreator stron www (można to mocno podkreślić) oraz katalog aplikacji, który zezwala na szybką i prostą instalację różnych aplikacji m.in. WordPressa, Joomli, Drupala czy wielu innych. Niezbyt zaawansowani użytkownicy z pewnością docenią fakt, że do stworzenia strony nie trzeba znać języków programowania ani nawet otwierać programu graficznego.

Na początek należy wybrać kategorię, która najbardziej zbliżona jest do naszej tematyki, a następnie użyć aplikacji Presence Buildera, która przeprowadzi nas przez kolejne etapy tworzenia naszej witryny.

Po wybraniu tematu należy uzupełnić dane kontaktowe. Standardowo dane te pobierane są z konta hostingowego. Gdy już będziemy mieli za sobą kwestie formalne, można już edytować treść na stronie. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia oraz dostępny wolny czas. Każdy detal naszej witryny tworzonej przy pomocy kreatora można zmienić, począwszy od układu elementów na stronie kończąc na elementach graficznych, tekstach i kolorystyce. Wszystkie czynności wykonywane są za pomocą wygodnego przybornika oraz prostych edytorów – ponownie, z pomocą mniej zaawansowanym użytkownikom.

Bardzo ważnym elementem każdej strony internetowej jest również nawigacja, czyli najprościej mówiąc menu. To od niego zależy czy użytkownik – nasz potencjalny klient szybko i skutecznie odnajdzie kierowaną do niego informację. W Presence Builderze – opisywanym kreatorze stron, konstruowanie nawigacji witryny jest również uproszczone do minimum. Oczywiście opcji kreatora jest tak wiele, że nie sposób ich opisać w jednym artykule. Radzimy wypróbować 14-dniowy okres próbny hostingu nawet dla możliwości sprawdzenia ich wszystkich oraz naszej wyobraźni i kreatywności.

Poza dobrą stroną i szybkim serwerem – nie tylko w biznesie – ważne jest efektywne zarządzanie zużyciem zasobów serwera. Gdy zachodzi potrzeba zidentyfikowania źródła np. nadmiernego wykorzystania przestrzeni dyskowej czy transferu. Z panelem Plesk możemy tego dokonać samodzielnie tylko klikając na zakładkę Statystyki.

Przy zakupie serwera można nabyć domenę w cenie promocyjnej, ale to nie koniec dobrodziejstw jakie oferuje idhosting.pl, bowiem naszą uwagę skusiły takie funkcje jak bezpłatne uwzględnienie Certyfikatu SSL (wyszukiwarka Google bierze pod uwagę bezpieczeństwo strony), częste kopie bezpieczeństwa, Obsługa PHP (w wersji 5.x i 7.x), ochrona antyspamowa, e-mail przez przeglądarkę, zadania Cron (ustawianie powtarzalnych zadań na serwerze), własne strony błędów oraz zaawansowane statystyki.

Coraz ważniejszym elementem pozycji w wyszukiwarce jest szybkość strony. Tutaj na pewno pomoże fakt, że decydując się na IDHosting otrzymujemy dostęp do szybkich dysków SSD, dzięki czemu nasza strona będzie nie tylko lepiej współgrała z Google, ale również zasoby strony będą się szybciej ładowały. To z kolei przełoży się na większą satysfakcję odwiedzających naszą witrynę. Podczas gdy przy tradycyjnych dyskach serwerowych dostęp do danych wynosi 2.0 ms, tak w przypadku SSD czas ten skraca się do 0.1 ms. Ma to duże znaczenie w przypadku serwisów, które odwiedza spora ilość osób.

Nie mniej ważnym natomiast jest ogólnie (szczerze powiedziawszy staje się ona kluczową kwestią) element bezpiecznego przechowywania danych. Same dane przechowywane są zawsze na macierzach RAID. W zależności od potrzeb są to macierze typu RAID1, RAID10 oraz RIAD5/6. Dyski w macierzach są regularnie kontrolowane pod kątem ich zużycia i jeśli wykazują jakiekolwiek problemy są od razu wymieniane na nowe. Pomieszczenia gdzie znajdują się szafy zawierające macierze dyskowe są dodatkowo kontrolowane pod kątem osób, które do nich wchodzą i monitorowane całą dobę. Jeśli zaś chodzi o wsparcie techniczne, wsparcie telefoniczne dostępne jest w godz. 7-15, a mailowe przez całą dobę.

W tym miejscu możemy chyba spokojnie przejść do podsumowania, wskazując, że opisywany hosting stron IDHosting jest dobrą propozycją zarówno dla typowych użytkowników jak i dla firm. Za niewygórowane pieniądze otrzymujemy łatwy w obsłudze hosting (kreator stron, instalator aplikacji, zarządzanie pocztą i plikami) z dużą przestrzenią dyskową (w dodatku szybką dzięki dyskom SSD), a do tego bezpieczny (dostęp do danych, certyfikaty bezpieczeństwa dla naszej strony).

Jeśli poniższy artykuł skusił was chociażby do wypróbowania hostingu, to polecamy udać się na stronę https://idhosting.pl/wirtualne.html gdzie będzie można to zrobić oraz dowiedzieć się więcej o serwerach wirtualnych.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.