Home / Recenzje / Recenzje telefonów / HTC Desire 620 vs Nokia Lumia 735 – wojna światów

HTC Desire 620 vs Nokia Lumia 735 – wojna światów

Desire 620 vs Lumia 735

Nie ma wątpliwości, że duża część osób kupujących pierwszy smartfon szuka dobrego stosunku jakości do ceny. Naszym zdaniem może się tym poszczycić zarówno HTC Desire 620 oraz Nokia Lumia 735.

Jakkolwiek w internecie jest pełno porównań smartfonów tego samego producenta (oraz tej samej platformy), tak pomyśleliśmy iż dobrze było by tym razem porównać zupełnie inne urządzenia z podobnych cenowo i pod względem specyfikacji segmentu.


Wygląd i jakość wykonaniaFizyczne porównanie obu urządzeń odkrywa jakże odmienne podejście do wyglądu i funkcjonalności. Tył smartfonu HTC Desire 620 umożliwia zdjęcie pokrywy, jak również umożliwia całkiem dobre trzymanie smartfonu w dłoni. Dzięki temu urządzenie nie wyśliźnie nam się przypadkiem a w przypadku chęci wymiany baterii czy dołożenia pamięci, dostęp będzie szybki i bezproblemowy.

Jednak jakość plastiku użytego w tym miejscu na pewno nie jest najwyższej jakości, dodatkowo sprawiając wrażenie bardzo gumowego. Także pewnym mankamentem może był łatwe łapanie zabrudzeń, lecz to zrozumieją zapewne wszyscy szukający oszczędności, gdyż gdzieś w końcu trzeba było zdecydować się na kompromis.

Po prawej stronie smartfonu znajdziemy zaś przycisk włączania / wyłączania zasilania, a tuż nad nim znajduje się regulacja głośności. Ramka wokół smartfonu jest słowem przerośnięta, lecz to z pewnością dokonane było przez projektantów HTC świadomie, z zamysłem umieszczenia głośników BoomSound dostarczających bardzo dobrego naszym zdaniem dźwięku.

Nokia Lumia 735 w drugim narożniku przypomina poniekąd model N9 sprzed dobrych kilku lat. Każdy kształt oraz gładkość krawędzi oddaje barzo dobre wrażenie, tym samym w połączeniu z bardzo dobrym i przyjemnym w dotyku plastikiem, wykonanym z jednego kawałka.

Także na pochwałę zasługuje możliwość podmiany baterii oraz zwiększenia pamięci masowej, tak jak to miało miejsce u porównywanego konkurenta.

Z wyglądem bardzo charakterystycznym dla tego producenta, jest to zarazem cechą pozytywną jak i negatywną, gdyż pośród jego portfolio, Lumia 735 nie wyróżnia się zbytnio z tłumu. Jest to jednak typowa cecha urządzeń ze średniej półki cenowej.

Zaokrąglane boki Lumii 735 dobrze współgrają przodem i tyłem smartfonu, sprawiając, że trzymanie tego smartfonu to czysta przyjemność, aczkolwiek dostanie się do baterii wymaga nieco sprytu i wytrwałości, gdyż aby to zrobić należy wcisnąć górną część smartfonu, tuż nad ekranem a następnie powórzyć tą czynność na dole urządzenia.


Hardware

HTC Desire 620

Zarówno HTC Desire 620 jak i Lumia 735 są smartfonami z podobną ilością pamięci RAM i wydajnością procesorów. Mówimy tu o czterech rdzeniach i 1 GB pamięci, tak samo jak 8GB pamięci masowej rozszerzanej przez karty micro SD.

Obaj producenci zawarli również wsparicie dla sieci LTE (4G), a główną różnicą w tej płaszczyźnie są dwie tacki na karty SIM w Desire 620 i tylko jedna w Lumii 735.

Co więcej podobieństwo sięga także do kamer ubu urządzeń, gdyż oba zostały wyposażóne w 5MP sensory przednie, a jedynym odstępstwem od tej zasady jest 8 MP sensor w Desire w porównaniu do 6,7 MP jakie ma Lumia.

5 calowy wyświetlacz Desire 620 na pewno nie zwali nikogo z nóg ani pod względem rozdzielczości czy też jakości, aczkolwiek jasność jest bardzo dobra a obraz zdumiewająco ostry (294 PPI). Jedynym mankamentem wartym wspomnienia są raczej przeciętne kąty widzenia tego modelu.

Lumia 735 ze swoim 4.7 calowym wyświetlaczem AMOLED i rozdzielczością 720p (316ppi) oferuje tu małą przewagę. Na uwagę zasługuje również użycie szkła Gorilla Glass 3. Pomimo nieco mniejszego upakowania pikseli niż w iPhone 6 (326ppi), zauważalne są szumy na ekranie, coś na styl pikselizacji.

Także jedną z ciekawszych funkcji oferowanych przez Lumię 735 są dwa ustawienia profili kolorów, które dają możliwość zabawy z temperaturą kolorów (zimna, neutralna oraz ciepła), oraz drugą z ich nasyceniem (naturalny, sztuczny).
 
 
 
Aparat

 
5
 
Jeśli chodzi o aparaty to Desire 620oddaje w nasze ręce 8 MP sensor główny z 28mm optyką i lampą błyskową LED flash, identycznie co oferowane było w modelu Desire 610, aczkolwiek zmiany dotyczą użytej tym razej 5 MP sensora BSI.
 
Tak jak Lumia 735, Desire 620 oferują nagrywanie filmów 1080p Full HD. Lumia 735 z wydającą się nieco mniejszą 6,7 MP rozdzielczością (f/1.9), może konkurować z nieco lepszą pod zględem megapikseli kamerą HTC w warunkach ze słabszym oświetleniem.

 
Lumia 735 sample 1

Lumia 735 sample 1

lumia 735 sample 2

lumia 735 sample 2

lumia 735 sample 3

lumia 735 sample 3

htc desire 620 sample 1

htc desire 620 sample 1

htc desire 620 sample 2

htc desire 620 sample 2

htc desire 620 sample 3

htc desire 620 sample 3

 Oprogramowanie

Lumia-735-650-x-454

Jak już wcześniej wspominaliśmy, oba smartfony to zupełnie inne platformy, gdyż HTC Desire 620 korzysta z systemu Android 4.4.4 (KitKat), podczas gdy Lumia 735 oferuje dobrdziejstwa Microsoft Windows Phone 8.1, z planowaną aktualizacją do Windows 10.

htc-desire-620-2

Ten model HTC, tak jak wszystkie inne urządzenia tego producenta z Androidem na pokładzie  wykorzystują nakładkę systemową HTC Sense 6 UI oraz nieco większy niż w WP system dostosowywania urżądzenia do swoich preferencji, natomiast Lumia 735 znany wszystkim posiadaczom Windows Phone system kafelków, które można przesuwać, dodawać, usuwać czy też zmieniać ich rozmiary.


Bateria i ładowanie

Lumia 735 battery

HTC Desire 620 posiada 2100 mAh baterię, podczas gdy Lumię 735 wyposażono w nieco bardziej wydajną 2220 mAh jednostkę. Także, Lumia posiada nieco mniejszy wyświetlacz oraz bardziej energooszczędny system, co w rezultac which could help in keepeng battery longer than HTC Desire 620. Jednak mimo to oba smartfony wytrzymują całodzienną pracę ze średnim wykorzystaniem podczas niej multmediów i rozmów.

Lumia 735 jest jednak urządzeniem szybciej się ładującym. Możemy w tym przypadku liczyć na ok. 30% baterii na godzinę, co przekłada się na nieco ponad 3 godziny do pełnego jej naładowania.Podsumowanie

8

HTC ze swoim smartfonem Desire 620, przybliżyło jeszcze bardziej budżetowe urządzenia niż jego poprzednik, model 610. Zbudowany na jegho podstawach zaoferował wzauważalnie większy, 5 calowy ekran oraz rozdzielczość 720p. Jedynym mankamentem tutaj pozostaje cena, która w naszym odczuciu nie odzwierciedla dobrego stosunku do jakości, w tym w jego porównaniu do konkurencji.

Nokia drugiej strony, powoli, lecz stabilnie rozszerza markę Lumia, czego 735 jest najlepszym tego przykładem. Dobra kombinacja aparatów, nagrywania 1080p oraz ogólne odczucia co do wyglądu, szybkości działania oraz jakości wykonania sprawiają, że jest to ciekawy smartfon, który warto kupić.

Nie ma wątpliwości, że duża część osób kupujących pierwszy smartfon szuka dobrego stosunku jakości do ceny. Naszym zdaniem może się tym poszczycić zarówno HTC Desire 620 oraz Nokia Lumia 735. Jakkolwiek w internecie jest pełno porównań smartfonów tego samego producenta (oraz tej samej platformy), tak pomyśleliśmy iż dobrze było by tym razem porównać zupełnie inne …

Ocena końcowa

Polcecamy Lumia 735

Podsumowanie : Dwa smartfony ze średniej półki cenowej, z podobną specyfikacją oferują całkiem odmienne wrażenia. Część z nich można przełożyć na inne systemy operacyjne, część zaś jest już zasługą samych producentów.

Twoja ocena: 3.05 ( 3 votes)
0