Home / Telefonia mobilna / HTC 10 – co wiemy o flagowym smartfonie HTC

HTC 10 – co wiemy o flagowym smartfonie HTC

HTC 10

Mający zostać zaprezentowany 12 kwietnia HTC 10 (przypuszczana nazwa następcy modelu M9) stanowić będzie z pewnością albo hit tej firmy albo gwoźdź do jej trumny.

Po wielu nieudanych (lub może niezbyt chwytliwych) próbach zdominowania rynku HTC postawiło wszystko na jednak kartę, czemu tak naprawdę nie można się dziwić. W przeszłości HTC imponowało pod wieloma względami i wytyczało trendy. To jednak naszym zdaniem się nieco popsuło gdy wprowadzono próbnie kamerę Ultra Pixel.

Odkładając na chwile przeszłość, skupmy się na tym czego można się spodziewać już za kilka dni po HTC 10. Czy smartfon ten zagrozi lub przynajmniej odbierze cześć rynku Galaxy S7 i LG G5?

Co ciekawe 10-tka od HTC zostanie zaprezentowana na stronie producenta (htc.com), w związku z czym wszyscy będą mogli go zobaczyć mniej więcej w tym samym czasie.

htc One A9

Pod względem wyglądu nowy flagowy smartfon pozbędzie się głownie głośników Boom Sound z przodu. Wiele źródeł podaje, ze to wprowadzi wygląd przypominający seria A9 raczej niż M9 oraz wymiary pokroju 144.6  x  69.7  x  9.6 mm.

Druga zmiana z pewnością będzie obecność czytnika linii papilarnych, którego popularność została potwierdzona przez wszystkich innych producentów, w związku z czym HTC 10 raczej nie może go przegapić. Jeśli rendery oraz zdjęcia, które wyciekły okażą się prawdziwe, to możemy się spodziewać tej funkcji pod przyciskiem Home, tak jak ma to miejsce w smartfonach Galaxy S5, S6 , S7. Całkiem możliwe, że ten moduł będzie również pochodził od Samsunga.

Pomimo tradycyjnego przyzwyczajenia nas do ekranów LCD, HTC ma wprowadzić  5,1-5,2 calowy wyświetlacz AMOLED z rozdzielczością 2560 x 1440 pikseli, co potwierdza coraz większą liczba portal internetowych.

htc 10 ultrapixel

Chociaż kusząca jest perspektywa 20 MP czy lepszej kamery, HTC 10 najprawdopodobniej odziedziczy 12 MP sensor UltraPixel z nieco lepsza przesłoną  f/1.9. Takie posuniecie otrzymałoby koszty na niższym poziomie, lecz nadal pozwoliło na dobrej jakości zdjęcia i filmy (w tym w rozdzielczości 4K). Z filmów promocyjnych wynika, ze kamera będzie również posiadać optyczna stabilizacje obrazu.

Jeśli zaś chodzi o kamerę z przodu, to najprawdopodobniej HTC zapożyczy 5 MP sensor od Samsunga, co ponownie pozwoli opanować koszty produkcji, a jednocześnie podniesie jakość z obecnie używanej 4 MP jednostki swojego autorstwa.

Pozostała specyfikacja powinna w bardzo dużym stopniu skupiać się wokół procesora Snapdragon 820, 4 GB RAM oraz 32 GB pamięci masowej rozszerzalnej za pomocą kart micro SD (HTC praktycznie zawsze wspierało takie rozwiązanie). Wydajność urządzenia potwierdzać ma wynik 156091 punktów w teście AnTuTu, o ile oczywiście mówimy o tym samym smartfonie HTC. Wynik jest imponujący i pokazuje przewagę tego urządzenia nad konkurencją.

Na koniec pozostaje nam obecność USB typu-C oraz 3000 mAh bateria wspierająca technologie szybkiego ładowania Quick Charge 3.0. Jeśli chodzi o oprogramowanie to bez wątpienia zobaczymy Android Marshmallow w wersji 6.1 oraz nakładkę Sense UI 8.0.

Sprawy finansowe zostawiamy oczywiście na samiutki koniec, podejrzewając, ze dorówna ona tym z Galaxy S7 i LG G5 chociażby z powodu podobnej specyfikacji. Może ona być maksymalnie 100 dolarów niższa z uwagi na fakt, ze HTC 10 nie może sobie pozwolić na konkurencje ze znacznie bogatszym w fundusze Samsungiem czy LG, którzy nie poskąpią pieniędzy na promocje.