Home / Aktualności / Honda Civic Type R X-generacji sprzedana za 200 tys. dol.

Honda Civic Type R X-generacji sprzedana za 200 tys. dol.

Serwis Top Gear udostępnił na swojej stronie internetowej najnowsze informacje nt. Hondy Civic Type R z roku produkcji 2017. Pierwszy wyprodukowany Civic Type R X-generacji został sprzedany na aukcji na cele charytatywne za kwotę 200 000 dolarów. Wylicytowany model popłynie do USA będąc zarazem pierwszym tak mocnym i oficjalnie sprzedanym na tamtejszy rynek Type R-em.

Honda Civic Type R X-generacji napędzana jest przez 2-litrową, 4-cylindrową, turbodoładowaną jednostkę napędową z rodziny VTEC generującą moc 316 KM i 400 Nm, która przenoszona jest za pośrednictwem 6-biegowej, manualnej skrzyni biegów na przednią oś samochodu. Niestety Honda nie poszła w ślady Forda, który w najnowszym Focusie RS zaoferował swojemu modelowi napęd 4×4.

We wnętrzu odnajdziemy z kolei m.in. niewielką, sportową kierownicę, krótki drążek zmiany biegów z tradycyjną dla Hondy aluminiową gałką, a także efektownie wyglądające czerwone oraz karbonowe wstawki.

Potężne aluminiowe felgi obuto w opony Continental Sportcontact 6, zaś za układ hamulcowy odpowiedzialna jest firma Brembo. Na torze Nurburgring Nordschleife najnowszy Type R A.D. 2017 uzyskał czas  7:43:8 min. co jest aż o 3 sekundy lepszym czasem od tego, jaki uzyskał VW Golf GTI Clubsport S.

Zapewne na ww. wynik miały wpływ zmiany w konstrukcji samochodu względem Civic-a IX-generacji. W stosunku do poprzednika wzrosła aż o 38 proc. sztywność nadwozia, a z tyłu w miejsce belki skrętnej wykorzystano zawieszenie wielowahaczowe. Ponadto zwiększył się rozstaw osi i kół. Z kolei pokaźnych rozmiarów tylny spoiler, dba o jak najlepszy docisk tylnej osi do podłoża.

Najnowszy Civic Type R posiada także adaptacyjne amortyzatory, dzięki czemu użytkownik sportowej Hondy może wybrać jeden spośród trzech trybów ich pracy: komfort, sport oraz +R.

Honda Civic Type R 2017 01

Honda Civic Type R 2017 02

Honda Civic Type R 2017 03

Honda Civic Type R 2017 04

Honda Civic Type R 2017 05

Źródło: Top Gear

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.