Home / Aktualności / Hackerzy skradli kod źroódłowy Cyberpunk 2077, Wiedźmina 3 i Gwenta od CD Projekt Red

Hackerzy skradli kod źroódłowy Cyberpunk 2077, Wiedźmina 3 i Gwenta od CD Projekt Red

Znany producent gier CDPR ujawnił dziś, że został zaatakowany przez grupę hackerów, którzy zażądali okupu za nieopublikowanie kodu źródłowego Cyberpunk 2077, Wiedźmina 3 i Gwenta.  Informację taką firma podała na Twitterze kilka godzin temu. Hakerom udało się również zaszyfrować niektóre urządzenia w wewnętrznej sieci firmy, chociaż kopie zapasowe są nienaruszone i CDPR zaczęło przywracać dane.

Żądanie okupu zawiera: „Zostaliście Epicko zhakowani!” Ostrzegając, że ​​w przypadku wycieku skradzionych informacji „publiczny wizerunek firmy jeszcze bardziej się pogorszy, a ludzie zobaczą, w  jakim stanie jest naprawdę Wasza […] firma. Inwestorzy stracą zaufanie, a akcje spadną jeszcze niżej!”

Hakerzy nie ujawniają swoich warunków, ale dali CDPR 48 godzin na próbę kontaktu. Rodzima firma zapewniła graczy i użytkowników usług, że żadne z ich danych osobowych nie zostały zapisane w zaatakowanych systemach dodając, że firma nie ma zamiaru ulegać żądaniom hakerów ani negocjować z nimi i podejmuje kroki w celu złagodzenia wszelkich szkód spowodowanych wyciekiem danych. Przedstawiciele CDPR skontaktowali się już z organami ścigania i specjalistami informatyki śledczej w celu zbadania tego incydentu.

Ostatni raport odnośnie cyberbezpieczeństwa wykazał, że ataki ransomware, w których przestępcy grożą ujawnieniem poufnych informacji, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, wzrosły o 20 procent w czwartym kwartale. Ponieważ dane często wyciekają, nawet jeśli ofiary zgadzają się na warunki, wiele firm odmawia zapłaty i radzi sobie lepiej lub gorzej z konsekwencjami. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.