Home / Aktualności / Gunpoint – wciągajaca gra z klimatem retro

Gunpoint – wciągajaca gra z klimatem retro

Ta gra wydawała się tak jak wiele sobie podobnych. Nawet grafika nie  była na tyle przekonywująca aby po nią sięgnąć i grac przez długie godziny. A jednak, coś poszło nie tak..

Kilka godzin później i ciągle gram w ta grę. Co mnie w niej urzekło. W zasadzie prawie wszystko. Grafika niby nieszczególna lecz przyjemna i dobrze komponująca się z muzyka w stylu retro. W jednej chwili urzeka wysokiej rozdzielczości teksturami a w drugiej pixelami w stylu Atari. No ale przechodząc do sedna..

Gunpoint gra

W grze wcielamy się w agenta specjalnego, który próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa. Komunikujemy się z nasza zleceniodawczynią, która przekazuje nam informacje o kolejnych misjach w postaci dialogu (czatu) po czym przechodzimy do sedna sprawy. Warto jednak nie klikać bezmyślnie w celu skończenia rozmowy z Melanie Rooke (nasza zleceniodawczyni) gdyż zadając konkretne pytania będziemy mieli ułatwione zadanie przejścia poziomu.

Gunpoint skojarzenia

Niech was nie zwiedzie łatwość pierwszych misji. Czasami będziemy musieli dobrze rozejrzeć się aby rozplanować cala misje. Nasze dylematy z tym związane będą uwzględniać miejsce dostania się do budynku, skojarzeniu czynności takich jak np. połączenie działania jednej rzeczy aby aktywować inna a wszystko to po to aby wykraść potrzebne nam dane z komputera lub wykonać inne zlecone nam zadanie.Skojarzenia jednej czynności z inna mogą polegać np. na tym, ze włącznik światła w jednym miejscu wyłącza światło w drugim. To jednak nie koniec ponieważ po tym możemy skojarzyć ta czynność z inna na przykład włączeniem gniazdka zasilania. Co w tym specjalnego? Bardzo dużo bowiem ta czynność może nam pomoc w pozbyciu się strażnika, który zaniepokojony zgaszeniem światła będzie podążał w poszukiwaniu problemu i przechodząc kolo gniazdka … no własnie nie muszę chyba kończyć.

Kupno rzeczy w Gunpoint

W miarę postępu w grze trudność wzrasta i czasami będziemy musieli się nieźle nagłowić aby moc ukończyć plansze. Za wykonanie misji otrzymamy pieniądze, które później będziemy mogli wydać na rzeczy takie jak skojarzenia jednej rzeczy z inną (tzw. crosslink), zdolność cichego upadku z wysokości aby nie zaalarmować strażnika (dropshot) lub wiele innych rzeczy.

 

Pomocna jest również klawiszologia dostępna po naciśnięciu klawisza Escape (ESC), a oprócz tego gracz może w tym miejscu zapisać lub odczytać stan gry, uzyskać dostęp do opcji gry jak również przeskoczyć misję (lecz tylko 2 razy).

Mam nadzieję, że zachęciłem was choć trochę do spojrzenia na tą grę. Jestem pewny, że po tym będziecie w nią grać tak zacięcie jak ja. Wracam do grania. Życzę wam powodzenia!

Ta gra wydawała się tak jak wiele sobie podobnych. Nawet grafika nie  była na tyle przekonywująca aby po nią sięgnąć i grac przez długie godziny. A jednak, coś poszło nie tak.. Kilka godzin później i ciągle gram w ta grę. Co mnie w niej urzekło. W zasadzie prawie wszystko. Grafika niby nieszczególna lecz przyjemna i dobrze …

Ocena końcowa

Grafika - 9.5
Muzyka - 9.5
Grywalność - 10
Cena - 9.5

9.6

Retro perła

Podsumowanie : Niepozorna lecz wciągająca gra logiczna z elementami retro. Przemyślany dobór łamigłówek podnosi grywalność tego tytułu. Godny polecenia.

Twoja ocena: Oceń jako pierwszy !
10

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.