Home / Aktualności / GTX TITAN Black Edition oraz GTX 790 – dwie nadchodzące nowości Nvidii

GTX TITAN Black Edition oraz GTX 790 – dwie nadchodzące nowości Nvidii

Firma Nvidia przygotowuje dla swoich klientów nie jedna, lecz dwie topowe karty graficzne. Jedna z nich to kolejna wersja karty GTX TITAN, zaś druga z nich to dwuukładowy model o nazwie GTX 790.

GTX TITAN Black Edition to pierwsza z opisywanych w niniejszej wiadomości karta graficzna z obozu Nvidii, która na rynku ma ukazać się jeszcze w tym kwartale. Model ten nie będzie odbiegać znacząco od dostępnego już na rynku modelu GTX 780 Ti (2880 rdzeni CUDA, 240 jednostek TMU, 48 jednostek ROP), niemniej otrzyma on większą ilość 384-bitowej pamięci GDDR5 (6GB względem 3 GB) i najprawdopodobniej wyższe częstotliwości pracy. Nie zabraknie również pełną wydajność obliczeń zmiennoprzecinkowych podwójnej precyzji. Cena kart graficznych Nvidia GTX TITAN Black Edition wynosić ma 999 dolarów.

Z kolei drugą zapowiadaną nowością Nvidii jest dwuukładowy GTX 790. Ze względu na zastosowanie dwóch układów GK110 i wzmożoną w związku z tym ilością wydzielanego ciepła będą one odpowiednio „przycięte” i zaoferują one swoim użytkownikom po 2496 procesory strumieniowe, 208 jednostek TMU i 40 jednostek ROP. Korekcie ulegnie również szerokość szyny danych do pamięci, która ma być 320-bitowa. Wielkość pamięci GDDR5 wynosić ma aż 10 GB. Cena modelu GTX 790 nie jest jeszcze znana.

Prezentacja dwóch ww. nowości pozwoli z pewnością Nvidii skuteczniej walczyć z Radeonami firmy AMD do czasu, aż na rynku pojawią się topowe karty z rodziny GEFORCE oparte o 20-nm układy Maxwell.

Najwydajniejsze karty Nvidia GTX

Źródło: VideoCardz

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.