Home / Aktualności / Groźny malware rozprzestrzenia się poprzez Google Adsense i gry w Play Store

Groźny malware rozprzestrzenia się poprzez Google Adsense i gry w Play Store

groźny malware android
Jak donoszą ostatnie informacje na temat bezpieczeństwa systemów mobilnych groźny malware rozprzestrzenia się poprzez Google Adsense i gry w Play Store.

Nie od dziś wiadomo, że duża część aplikacji w Google Play Store przemyka się bez dokładnego sprawdzenia, tym samym niosąc ryzyko błędów czy nawet zagrożenia malware jak to jest w tym przypadku.

Przypadek reklam Google AdSense jest nieco szczególny, gdyż skrypt reklam ładowany jest w tle, tym samym powodując, że część oprogramowania antywirusowego nie zauważy zaszytego w nim malware. Co więcej sytuacji nie polepsza fakt, że reklamy wyświetlane są w sposób przypadkowy (różni użytkownicy widzą różne reklamy).

Problem nawarstwia się jeszcze do tego stopnia, że użytkownicy korzystający z zainfekowanych aplikacji są przekierowywani bez ich wiedzy na przypadkowe strony oraz proszeni o instalacje różnorakiego oprogramowania, będącego właściwym malware.

Jeśli zaś chodzi o malware w aplikacjach z Play Store, to wiadomych jest już kilka przypadków w tym gra karciana “Durak” (pobrana 5-10 milionów razy) czy „IQ test” (pobrana ok. 50 tys. razy). Instalując je ryzykujemy, że po każdorazowym odblokowaniu smartfonu, malware będzie nas informował o zainfekowaniu i sugestii instalowania łatek bezpieczeństwa czy innego oprogramowania służącego do „usunięcia” problemu.

Jeśli Google nie rozwiąże tego problemu szybko, może on się drastycznie rozprzestrzenić, co jak się można domyślać będzie tragiczne w skutkach.