Home / Motoryzacja / Gran Turismo Polonia 2013 w Poznaniu – relacja

Gran Turismo Polonia 2013 w Poznaniu – relacja

W dniu dzisiejszym mija przeszło tydzień od rozpoczęcia się imprezy Gran Turismo Polonia 2013 w Poznaniu. Z tej okazji pragniemy zaprosić Was, nasi Drodzy Czytelnicy na relację z tej imprezy, a w szczególności jej ”ulicznej części”, która odbyła się na ul. Prymasa Augusta Hlonda na poznańskich Zawadach.

Przed Impreza Gran Turismo Polonia

Imprezy Gran Turismo Polonia 2013 odbywają się w Poznaniu od 2005 roku. Miejscem, w którym w tym roku odbywała się tegoroczna edycja opisywanego wydarzenia była ulica Prymasa Augusta Hlonda na poznańskich Zawadach. W tym miejscu odbywała się ona po raz drugi (od 2012 roku), podczas gdy w 2011 roku była to ulica Arcybiskupa Antoniego Baraniaka – tuż przy Galerii Malta.Tegoroczne wydanie Gran Turismo Polonia 2013 odbywało się w dniach 30 czerwca – 4 lipca 2013, z czego pierwszy dzień to uliczne pokazy, zaś przez kolejne dwa dni (zamknięte dla szerszej publiczności) uczestnicy spotykali się na Torze Poznań. W dniu 4 lipca około godziny 12:00 nastąpiło oficjalne zakończenie imprezy. Każdy z uczestników poza posiadaniem sportowego samochodu, by wziąć w niej udział musiał uiścić opłatę w wysokości 2200 euro (+ VAT), w której zawierał się m.in. pobyt w czterogwiazdkowym hotelu, wyżywienie, a także parking strzeżony dla super-samochodów uczestniczących Gran Turismo Polonia.

Normalni uczestnicy ruchuNa uliczny pokaz, który odbył się pierwszego dnia imprezy (30 czerwca 2013) na ul. Prymasa Augusta Hlonda (kilkaset metrów od ronda Śródka) uczestnicy zaczęli się zjeżdżać około godziny 14:50.

Wśród pojazdów, które zjechały się na GT Polonia 2013 były takie maszyny jak: Ferrari 360 Modena, Ferrari 458 Italia, Ferrari FF, Lamborghili Gallardo, Lamborghini Murciélago, Mercedes SLS, Ford Mustang, Ford Focus RS 500, Porsche Cayman, Porsche Carrera (różne wersje), Audi R8, Lotus Evora, Chevrolet  Camaro 5-generacji, Chevrolet Corvette 6-generacji, Maserati GranTurismo, Mazda RX-7, Bentley Continental GT czy Nissan GTR.

Wśród uczestników oraz osób im towarzyszących byli m.in. Jerzy Dziewulski, Robert Burneika (Hardkorowy Koksu), Ryszard Grobelny oraz Piotr Reiss. W pewnym momencie na skutek pomyłki na drogę po której poruszali się uczestnicy chciała wjechać swoim Peugeotem 307 jedna z poznanianek, co wywołało wśród publiczności liczne uśmiechy oraz oklaski.

Przypomnijmy, że tego dnia droga ta była przeznaczona wyłącznie dla obsługi oraz kierowców uczestniczących w Gran Turismo Polonia 2013.

Uczestnicy wystartowali z pewnym opóźnieniem około godziny 15:30. Wśród uczestników można było zauważyć zarówno osoby, które potrafiły zapanować nad swoimi mocnymi maszynami, jak i tez takich, dla których mocniejsze wciśnięcie pedału przyspieszenia w zakręcie lub podczas kręcenia tzw. bączka, było nie lada wyzwaniem. Niektórzy spośród nich starali się tylko i wyłącznie zaprezentować swoje pojazdy przejeżdżając przed widzami ze spokojem i swoistą gracją, zaś kolejna ich część popisywała się mocą drzemiącą w silnikach ich maszyn.

Koniec wyscigu dla kierowcy KoenigseggaNiestety po niespełna 20 minutach od rozpoczęcia się pokazu, kierowca żółtego Koenigsegga CCXR, nie opanował pojazdu i wjechał w stojących przy barierkach ludzi.

Niestety kierowca ten nie tylko nie popisał się swoimi umiejętnościami powodując tragiczny wypadek na tegorocznym Gran Turismo Polonia, ale również nie wykazał się wyobraźnią, po pierwszej próbie efektownego wjazdu w zakręt.

Zamiast okiełznać swój temperament, wcisnął on ponownie ”gaz” do oporu i chcąc widowiskowo zarzucać tyłem, na prostej drodze z impetem wjechał w barierki i stojących za nimi widzów. Na skutek tego zdarzenia rannych zostało aż 17 osób, w tym dwójka dzieci (wcześniejsze szacunki mówiły o liczbie 19 osób).

Chwilę później około 14:55 na miejsce wypadku zaczęły zjeżdżać się kolejne zastępy Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego oraz Policji. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych. Norweski kierowca, który kierował pojazdem marki Koenigsegg zaraz po wypadku został przebadany na okoliczność spożycia alkoholu – kierowca był trzeźwy. Całą sprawą zajęła się z kolei Policja oraz Prokuratura.

Mamy nadzieję, że organizatorzy jak i władze Poznania wyciągną wnioski z powyższego zdarzenia i nie dojdzie już więcej do tego typy incydentów.

Galeria:


Filmiki:

Burnout Ferrari

Burnout Ferrari

Burnout Ferrari

Burnout Ferrari

3 Supercars

3 Supercars

Start Porsche Carrera 911

Start Porsche Carrera 911

 

W dniu dzisiejszym mija przeszło tydzień od rozpoczęcia się imprezy Gran Turismo Polonia 2013 w Poznaniu. Z tej okazji pragniemy zaprosić Was, nasi Drodzy Czytelnicy na relację z tej imprezy, a w szczególności jej ”ulicznej części”, która odbyła się na ul. Prymasa Augusta Hlonda na poznańskich Zawadach. Imprezy Gran Turismo Polonia 2013 odbywają się w Poznaniu od 2005 …

Ocena końcowa

Organizacja
Samochody
Atmosfera

Twoja ocena: 3.55 ( 1 votes)
64

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.