Home / Artykuł sponsorowany / Gra warta świeczki, czyli jak wybrać najlepszy komputer do gier

Gra warta świeczki, czyli jak wybrać najlepszy komputer do gier

gaming pc

Gry komputerowe z roku na rok coraz bardziej zachwycają zaawansowaną techniką, stroną wizualną i dopracowaniem szczegółów. Aby móc w pełni korzystać z technologicznych możliwości i docenić estetykę współczesnych gier, konieczny jest jednak wybór odpowiedniego komputera. Co ułatwi wybór podczas zakupów?

 

Mobilnie czy stacjonarnie ?
gaming laptop

Gracze na każdym poziomie zaawansowania korzystają zarówno z komputerów stacjonarnych jak i typowych laptopów do gier. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Zaletą laptopa jest niewątpliwie jego mobilność i fakt, że zajmuje mało miejsca. Z kolei wadą może być cena (dużo wyższa niż komputera stacjonarnego do gier o tych samym możliwościach) i niewielkie opcje indywidualnej rozbudowy, czyli zmiany karty graficznej, procesora czy płyty głównej, co umożliwiają z kolei komputery stacjonarne.

Komputer stacjonarny jest co prawda mało mobilny, jednak tę wadę może rekompensować elastyczność w wymianie podzespołów i relatywnie niska cena. Komputery do gier można kupić w zestawach, co stanowi ułatwienie dla tych, którzy nie są zainteresowani rozbudową we własnym zakresie lub samodzielnym stworzeniem optymalnego dla siebie komputera PC do gier.

Cena gra rolę
Zacznijmy więc od rozplanowania kosztów zakupu komputera gamingowego. Dla wielu graczy jest to ważne kryterium i warto zawęzić poszukiwania do środków finansowych, którymi dysponujemy. Ma to szczególne znaczenie przy zakupie komputera w zestawie, co stanowi jednorazowy wydatek.

Przy kompletowaniu własnego zestawu, można stopniowo dobierać coraz bardziej zaawansowane, a tym samym droższe podzespoły, co rozłoży koszty w czasie.

Przy wyborze komputera w cenie do kilku tysięcy złotych, możemy się już spodziewać płynnego działania gier w rozdzielczości full HD i wysokiej jakości obrazu dla większości tytułów dostępnych na rynku, co nie oznacza oczywiście, że we wszystkich grach będzie ona maksymalną z możliwych. W tej cenie możemy już oczekiwać określonych parametrów. Jeśli będą one oscylowały w okolicach 8 GB RAM, dysku twardego o pojemności 1TB, 120 GB dysku SSD i procesora Core i5, granie na PC będzie przyjemnością.

Kiedy dysponujemy większą gotówką, możemy sobie pozwolić na lepsze parametry komputera do gier. Przede wszystkim można wybierać wśród bardziej zaawansowanych kart graficznych, większej pojemności RAM czy dysku SSD. Istotna będzie również szybkość i lepsza wydajność procesora. Droższy komputer do gier, to również lepsze chłodzenie i wysokiej jakości obudowa.

 

Wydajność i szybkość
Intel Skylake Core I7-6700K

Chociaż procesor nie stanowi najważniejszego podzespołu przy wyborze komputera do gier, to on wydaje polecenia karcie graficznej, która z kolei decyduje o geometrii obrazu czy teksturach. Ważne więc, aby słabszy procesor nie ograniczał jej możliwości. Warto wybrać procesor możliwie wydajny i szybki.

Wydajność najczęściej zależy od ilości rdzeni, o szybkości natomiast decyduje częstotliwość taktowania. Im jest ona wyższa, tym mniejsze zagrożenie, że słaby procesor ograniczy kartę graficzną. Wybierając procesor, zwróćmy również uwagę na jego kompatybilność z płytą główną oraz wielkość pamięci podręcznej.

 

Doskonały obraz
LG 24GM77 GamingDla koneserów gier komputerowych karta graficzna to najważniejsza część składowa sprzętu. Generuje ona obraz gry, dzięki czemu gracze mogą cieszyć się nie tylko technologicznym zaawansowaniem gier, ale również ich wizualną stroną. Obecnie na rynku królują dwaj producenci kart graficznych do gier, którzy mają prawdopodobnie tyle samo przeciwników co zwolenników.

Wybierając kartę graficzną, warto zwrócić uwagę na wiele elementów, między innymi na obsługiwane standardy, efekty graficzne oraz istotną dla wielu graczy możliwość obsługi wielu monitorów.

Z wyborem karty graficznej wiąże się również wspomniany procesor; te dwa podzespoły bowiem są od siebie zależne i mogą wzmacniać lub ograniczać możliwości gier, dlatego wyboru warto dokonać porównując i dobierając wzajemnie ich parametry. Z wyborem karty graficznej wiąże się również odpowiednie chłodzenie komputera, o czym szczególnie warto pamiętać rozbudowując komputer samodzielnie.

 

Pojemność i pamięć
FURY-HYPERX-DDR4-b

Podczas wyboru parametrów dotyczących pojemności i pamięci komputera do gier, a właściwie nim jeszcze podejmiemy decyzję dotyczącą konkretnego modelu, kluczową rolę odgrywają nasze możliwości finansowe.

Optymalne warunki dla gracza zapewni dysk o pojemności 1-2 TB, na którym będą przechowywane dane, oraz wspomniany już niewielki dysk SSD, który szybko „rozrusza” system i same gry. W przypadku pamięci RAM, większość graczy będzie zadowolona z 8 GB, 16 GB natomiast zapewni duży komfort gry.

 

Monitor
LG 24GM77 GamingAby granie na PC zapewniało maksymalne wrażenia graczowi, konieczny jest jeszcze monitor. Parametry, które należy rozważyć, to przede wszystkim rodzaj matrycy oraz związany z nią czas reakcji. Najlepiej kierować się zasadą, że im on krótszy, tym większy komfort gry. Monitor komputera do gier musi zapewnić płynny obraz, co zależne jest od szybkości i płynności odświeżania.

Parametrem wpływającym na płynność jest również długość opóźnienia przesyłania informacji z karty graficznej do monitora. Im jest ono krótsze, tym lepiej.

 

Istotne dodatki
Nie tylko podzespoły i monitor decydują o tym, jak przyjemne będzie granie na PC. Jego komfort znacznie zwiększają istotne, indywidualnie dobrane dodatki, takie jak klawiatura, pady czy dedykowane graczom myszy do gier, wyposażone w dodatkowe funkcje, znacznie usprawniające i uprzyjemniające granie na PC.

Warto zainwestować również w zaawansowane technologicznie słuchawki, które uprzyjemnią grę, ale również wyciszą zewnętrzne bodźce.

Wybór zarówno podzespołów jak i dodatków ułatwią profesjonalne serwisy dla graczy komputerowych, jak http://www.redcoon.pl/rc-strefagraczapcgaming.

Przed zakupem warto:
– zastanowić się gdzie będziemy grać ,
– jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup sprzętu,
– indywidualnie ustalić parametry komputera do gier (koszty, rozbudowa, ulubione gry)
– zapoznać się z testami, opinią innych graczy.