Home / Aktualności / Górnictwo w wydaniu Inno3D czyli dedykowana kryptowalotom karta P104-100 Crypto-Mining Accelerator – TwinX2

Górnictwo w wydaniu Inno3D czyli dedykowana kryptowalotom karta P104-100 Crypto-Mining Accelerator – TwinX2

Po drugiej stronie barykady czyli graczy stoją kopacze kryptowalut. To w ich kierunku skłonił się teraz Inno3D ze swoją kartą P104-100 Crypto-Mining Accelerator – TwinX2. Ma ona być odpowiedzią na znaczne zapotrzebowanie rynku na urządzenia do wydobywania kryptowalut.

Nowy produkt zwykle wprowadza się na rynek głównie, by na nim zarobić. Tu sprawa jest bardziej złożona. Bo wprawdzie trudno odmówić Inno3D chęci zysku, ale także dobrych intencji. Popularność kryptowalut i ich wydobywania z użyciem GPU sprawiały, że ceny kart graficznych wzrosły w ostatnim czasie bardzo wyraźnie. Zamiast trafiać do domowych komputerów nowe GPU lądują w koparkach kryptowalutowych.

Rozwiązanie? Inno3D proponuje po prostu kartę dla górników, skrojoną wedle ich potrzeb. Tym samym jest szansa, iż ich zainteresowanie normalnymi GPU spadnie, a w rezultacie uda się nieco uzdrowić rynek. 

Jeśli spojrzymy na specyfikację nowej karty Inno3D zauważymy, że posiada ona cechy charakterystyczne zarówno dla GTX’ów 1080, jak i kart z układami GTX 1070. Nowy produkt nie bazuje bowiem na żadnym z popularnych GPU NVIDII przeznaczonych do gier, chociaż ma z nimi wiele wspólnego. Inno3D P104-100 Crypto-Mining Accelerator – TwinX2 dysponuje 1920 rdzeniami CUDA (jak w GTX-ie 1070), ale taktowanymi na 1607 MHz (jak w GTX-ie 1080). Towarzyszy im pamięć V-RAM GDDR5X (jak w GTX-ie 1080), jest jej jednak wyraźnie mniej, bo tylko 4 GB. Są to natomiast kości pamięci o wysokiej przepustowości aż 11 Gbps. To wyższa wartość niż w większości GTX-ów 1080 (10 Gbps).

Ponieważ przy kopaniu kryptowalut nie potrzebne są wyjścia wideo, producent ten z nich po prostu zrezygnował. Wiąże się jednak z tym ryzyko, że w przypadku niepowodzenia kryptowalut karta taka będzie warta niewiele lub nic, a także ciężej będzie ją sprzedać gdyż gracz nawet na nią nie spojrzy.

Wracając jednak do kopania, to w przypadku kart graficznych stworzonych do „kryptowalutowego” górnictwa jednym z najbardziej istotnych czynników jest efektywność energetyczna. Karty takie są poddane stałemu, wysokiemu obciążeniu, co w przypadku normalnych urządzeń jest rzeczą wysoce niepożądaną. Stąd brak w Inno3D P104-100 Crypto-Mining Accelerator – TwinX2 trybu Turbo. Wymagania odnośnie zasilacza są również bardzo niskie. Do pełni szczęścia karty wystarczy 250W zasilacz gdyż karta weźmie nie więcej niż 180 W. Karta działa na magistrali PCIe X4, gdyż płyty główne dla bardzo wielu kart graficznych korzystają głównie ze slotów zawierających po cztery linie tego interfejsu.

Póki co, cena i dostępność opisywanej tu karty nie jest jeszcze znana.

 

Dane techniczne:

  • Taktowanie rdzenia [MHz]: 1607
  • Złącza video: brak
  • Ilość pamięci RAM: 4 GB
  • Rodzaj pamięci RAM: GDDR5X
  • Przepustowość pamięci: 11 Gbps
  • CUDA: 1920
  • Rekomendowana moc zasilacza: 180W (8 pin)
  • Typ złącza: PCI-E 3.0 X16
  • Długość karty [mm]: 270

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.