Home / Oprogramowanie / Gooligan – malware atakujący serwisy Google w tym Gmail

Gooligan – malware atakujący serwisy Google w tym Gmail

gooligan-malware-google

Nie ma bezpiecznego systemu operacyjnego, czy to desktopowego, czy mobilnego, co ma potwierdzać malware Gooligan, który zaatakował ponad milion kont Google, w tym  Google Play, Gmail, Google Docs oraz inne usługi tego producenta.

Jak donoszą najnowsze badania, szkodliwe oprogramowanie zbiera żniwa w postaci 13 tys. zainfekowanych urządzeń dziennie, w ponad połowie dotykając użytkowników w Azji (57 procent), Ameryce (19 procent), Afryce (15 procent) oraz Europie (9 procent). Choć nasz kontynent zamyka stawkę, to należy mieć na uwadze ilość urządzeń korzystających z systemu czy usług Google, oraz to, że i tak nie chcielibyśmy aby to właśnie nas spotkało.

Gdy hacker zainfekuje dane urządzenie korzystając z specjalnie przygotowanego serwera, dane urządzenie jest rootowane i instalowane na nim są niezbędne do dalszego rozwoju tego malware moduły. Następnie atakujący otrzymuje dostęp do serwisów Google takich jak Gmail, Google Photos i inne oraz pobiera na jego urządzenie aplikacje, zapełniając tym samym pamięć urządzenia. 

Choć Google jest świadome obecności Gooligana, to na chwilę obecną nie ma sygnałów o wykradaniu informacji z zainfekowanych urządzeń. Niemniej jednak świadomość, że ktoś może buszować po naszych wiadomościach e-mail, zdjęciach i innych poufnych danych, jak również narażać nas na konsekwencje instalowania oprogramowania (pobierane są aplikacje firm trzecich, w dodatku mogące pochodzić z nielegalnych źródeł), może przerazić nie jedną osobę.

 

gooligan-malware-3

gooligan-malware-2

gooligan-malware-1

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.