Home / Telefonia mobilna / Google I/O 2016 – czy gigant zaprezentował coś ciekawego

Google I/O 2016 – czy gigant zaprezentował coś ciekawego

Google-IO-2016

Google I/O 2016 czyli konferencja z naciskiem na ekosystem Androida oraz produkty, którzy developerzy mogą zaprząc do niego po raz kolejny zgromadziła tłumy, nie szczędzące grosza na wejściówki, które nie były tanie. 

Gigant zaprezentował kilka nowości, kilka interesujących rzeczy i kilka, które mogą ale wcale nie muszą chwycić – w tym aplikację komunikatora Allo, konkurującą z WhatsApp, Messenger i tradycyjnymi smsami czy specjalnym algorytmem, który skanując zdjęcie otrzymane np z ceremonii wręczenia dyplomów od znajomej osoby wyśle jej od nas gratulacje (naprawdę Google?). Niemniej jednak komunikator Google może mieć jedną przewagę w postaci sztucznej inteligencji

Google Home

Google Home

Google Home będący konkurencją dla Amazon Echo, inteligentnego głośnika połączonego z internetem, za pomocą którego będziemy głosem będziemy mogli m.in. odtwarzać muzykę, ustawić stoper, sprawdzić natężenie ruchu drogowego, kupić bilety do kina czy po prostu włączyć i wyłączyć w domu oświetlenie.

Poza krótką prezentacją Google Home nie dowiedzieliśmy się o konkretnej dacie pojawienia się go na rynku, poza nieco później, w tym roku.

Android N

Android N

Android N – nadchodząca kolejna wersja systemu mobilnego Google została również zaprezentowana. Wśród nowych i ulepszonych funkcji tego OS-u znalazły się lepsze zarządzanie baterią, system powiadomień czy ponad 70 emotoikonek (emoji).

Jednak najbardziej chyba obiecujące są tzw. natychmiastowe aplikacje (instant apps), które pozwalają na używanie potrzebnych w danej chwili funkcji danej aplikacji zamiast jej całego pobierania. Ma to działać np. w ten sposób, że jeśli ktoś przyśle nam link do jakiegoś interesującego produktu, to my zostaniemy wysłani na zoptymalizowaną stronę do niego, a nie będziemy musieli pobierać całej strony w celu jego wyświetlenia.

Google Daydream

Google Daydream

Odbijająca się już wielkim echem Wirtualna Rzeczywistość (VR) Google, nie została zaprezentowana tak jak byśmy sobie tego życzyli, tzn. nie zmaterializowała się ponad kilka dem. Nie zobaczyliśmy dedykowanego sprzętu, a jedynie Google Daydream będący platformą Google do VR.

Niemniej należy doszukiwać się dużego potencjału w Daydream, chociażby z uwagi na duże zaangażowanie i implementację sprzętu i oprogramowania, które z pewnością będzie wyglądało bardzo interesująco na urządzeniach mobilnych (jedyny namacalny przykład to kartonowe pudełko Google cardboard. Nowa platforma VR pojawić się ma już tej jesieni i być kompatybilna z wybranymi smartfonami.

Użytkownicy, którzy spełnią wymagania będą mogli pobrać treść VR za pomocą Daydream i wykorzystać specjalny kontroler do interakcji z nią. Po obecności osobnej sekcji rzeczywistości wirtualnej w Google Play Store można się spodziewać, że treści przybędzie i to sporo.

Konferencja Google I/O 2016 kończy się 20 maja, więc postaramy się jeszcze przygotować nieco treści z informacjami co ciekawego się na niej znalazło.