Home / Aktualności / Genesis Thor 660 – mechaniczny kompakt dla graczy i nie tylko

Genesis Thor 660 – mechaniczny kompakt dla graczy i nie tylko

Bardzo przypadło nam do gustu, że praktycznie wszystkie funkcje, takie jak podświetlenie czy nagrywanie makra, mogą być inicjowane zarówno z poziomu oprogramowania, jak i bezpośrednio z samej klawiatury. Mimo to nieco bardziej intuicyjne jest używanie oprogramowania, a dodatkowo umożliwia ono uruchamianie również innych funkcjonalności, jeśli na takie zdecyduje się producent. Niemniej funkcja sterowania oświetleniem, makrami i multimediami z poziomu samej klawiatury sprawdzi się w przypadku przełączania się między urządzeniami wykorzystującymi różne (nieobsługiwane przez oprogramowanie) systemy operacyjne, takie jak Mac OS, iOS czy Android. Póki co, oprogramowanie dostępne na stronie producenta wspiera jedynie systemy Windows.

Klawiatura Thor 660 umożliwia sparowanie jej z trzema urządzeniami i szybkie przełączanie się między nimi za pomocą kombinacji klawiszy FN+Lewy Shift, FN+Lewy CTRL oraz FN+Lewy Alt. Korzystając z tego, sprawdziliśmy przydatność tej funkcjonalności do podłączenia klawiatury z tabletem na Androidzie, iPhonie oraz na laptopie z Windows 11. Taka kombinacja doskonale obrazuje typowy scenariusz, w którym zastępujemy często nie do końca komfortową klawiaturę laptopa do pracy lub gry, korzystamy z klawiatury do wpisywania tekstu na smartfonie bądź tablecie (czy też grania lub surfowanie w Internecie), a także podłączamy klawiaturę do konsoli (Xbox One / PlayStation) i korzystamy z obsługujących klawiaturę gier bez konieczności targania pełnowymiarowej klawiatury od naszego komputera. Jedynym ograniczeniem, jak już wspomnieliśmy, jest przełączanie między typowymi klawiszami a funkcją strzałek, aczkolwiek można się do tego przyzwyczaić. 

Trzeba przyznać, że oprogramowanie Genesis ma w sobie wszystko, co trzeba, jest bardzo intuicyjne, aczkolwiek nie zaszkodziłaby wspomniana obsługa innych systemów (mamy nadzieję, że taka możliwość pojawi się na systemy Apple / Android w przyszłości). 

Oprogramowanie dostępne dla testowanej klawiatury umożliwia zaprogramowanie dowolnego klawisza, aby działał np. z funkcją myszy jako kombinacja klawiszy (np. pojedynczym klawiszem możemy przywołać task managera – CTRL+Shift+Esc), uruchomić dany program, multimedia lub wykorzystać Windows hot-keys. Można również dany klawisz wyłączyć. 

Jednak żaden klawisz nie będzie w pełni funkcjonalny bez ciekawego podświetlenia. To można skonfigurować z poziomu ekranu „Podświetlenie”, który zawiera kilkanaście konfigurowanych efektów. Producent uwzględnił również kierunek efektu, aczkolwiek podświetlone są kolorem czerwonym w sekcji „Kierunek” tylko klawisze, dla których efekt ten jest aktywny, chociaż efekty takie jak „Oddychający” z oczywistych względów opcji tej nie posiadają. Użytkownik może też regulować prędkość zmian oraz jasność efektu wizualnego. 

Tryb gracza jest na chwilę obecną nieco ubogi gdyż zawiera jedynie trzy opcje widoczne poniżej.

Sekcja makr znana jest chyba każdemu graczowi i oferuje niezbędne do tego celu opcje takie jak wstawianie funkcji czy regulację opóźnienia.

Podczas testów nie sposób było nie zauważyć zarówno bardzo dobrej jakości wykonania samej klawiatury, jak i doznań wizualnych dostarczanych przez znakomite diody LED. Do gustu przypadły nam również przełączniki Gateron Red, sprawdzające się zarówno podczas gry, jak i normalnej pracy (np. pisania niniejszej recenzji). Na stronie producenta nie ma informacji o możliwości wymiany samych przełączników ani o ich ewentualnej cenie. Przeglądając specyfikację Thor 660 oraz dostępnej w redakcji Logitech G810 (wykorzystującej switche Omron), zauważyliśmy, jak niewielkie różnice występują między tymi dwiema konstrukcjami. Zapewne sprawne oko (i ręka) wyczuje ich odmienność, aczkolwiek dla większości użytkowników subtelne niuanse pozostaną niezauważone. Podczas gdy dystans do aktywacji klawisza w G810 wynosi 1.5mm, w Thor 660 wynosi on 2mm. 

Wracając do bohatera niniejszej recenzji, możemy zauważyć, że klawiaturę wyposażono w funkcję N-Key Rollover, czyli funkcję pełnego Anti – Ghostingu. Dzięki niej, niezależnie od tego, ile klawiszy wciśniemy, urządzenie precyzyjnie odczyta każdy naciśnięty przycisk i błyskawicznie prześle sygnał z klawiatury do komputera.

W związku z tym, że klawiatura zapewnia zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe połączenie, zastosowano w niej baterię o pojemności 3000mAh, która powinna wystarczyć na wiele godzin bezprzewodowej pracy. Niestety producent nie określa dokładnie, na ile. Ten czas będzie się oczywiście różnił w zależności od stosunku czasu pracy na kablu i bez niego. Podczas pracy przy połączeniu przewodowym klawiatura będzie się oczywiście ładowała, co wydłuży czas pracy przy wykorzystaniu połączenia Bluetooth, dla którego producent deklaruje „niskie opóźnienie”, a nie zastosowaną wersję (4.0 lub 5.0). Klawiatura sygnalizuje ładowanie czerwonym podświetleniem w lewej części lewego klawisza Shift, które zmienia się na zielone, gdy wbudowany akumulator jest w pełni naładowany. Ta funkcja mogłaby być regulowana z poziomu oprogramowania lub być automatycznie wyłączana. Gdy raz to zauważymy, może być nieco irytujące i ujmować przyjemności delektowania się efektami podświetlenia.

Klawiatura sprawdza się znakomicie w grach, aczkolwiek nie powinno to być dla nikogo, kto używał klawiatury mechanicznej, zaskoczeniem. Gateron Red są alternatywnymi do Cherry MX Red switchami, nad którymi górują m.in. ceną. Swtche Cherry MX z kolei mają przewagę (przynajmniej na chwilę obecną) pod względem występowania w klawiaturach dostępnych na rynku, aczkolwiek wierzymy, że sukcesywnie będą pojawiać się nie tylko w konstrukcjach firmy Genesis, ale również innych producentów.

Pod względem głośności można je określić jako na średnim poziomie, aczkolwiek każdy z nas może mieć inną tolerancję na hałas generowany przez mechaniczne przełączniki, w związku z czym Thorowi 660 nie mamy tu nic do zarzucenia. Pod względem komfortu grania, jak już wspominaliśmy w kilku miejscach tej recenzji, zarówno switche, jak i sama klawiatura sprawdza się znakomicie.

 

 

  1. Wstęp
  2. Wygląd zewnętrzny i specyfikacja
  3. Oprogramowanie i testy
  4. Podsumowanie

Bardzo przypadło nam do gustu, że praktycznie wszystkie funkcje, takie jak podświetlenie czy nagrywanie makra, mogą być inicjowane zarówno z poziomu oprogramowania, jak i bezpośrednio z samej klawiatury. Mimo to nieco bardziej intuicyjne jest używanie oprogramowania, a dodatkowo umożliwia ono uruchamianie również innych funkcjonalności, jeśli na takie zdecyduje się producent. Niemniej funkcja sterowania oświetleniem, makrami …

Ocena końcowa

Funkje
Jakość wykonania
Wrażenia z użytkowania
Ocena ogólna

Polecamy!

Podsumowanie : Naprawdę pozytywnie zaskakująca konstrukcja zarówno pod względem funkcji jak i jakości wykonania.

Twoja ocena: 4.63 ( 2 votes)
95

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.